Чума, холера, віспа, іспанка: як людство боролося з глобальними епідеміями упродовж історії

Серед методів проти поширення інфекції використовували нюхання квітів чи парфумів. А дехто вважав, що тварини своїм диханням здатні очистити повітря. Далі - детальніше.

Фото надав Сергій Козловський (2)
Фото надав Сергій Козловський (2)
Аби вберегтись від "іспанки" люди одягали такі маски.

У ВООЗ заявили, що загроза пандемії викликаного коронавірусом захворювання стала "дуже реальною". Генеральний директор ВООЗ Тедрос Адганом Ґебреєсус наголосив: "Це буде перша пандемія в історії, яку можна буде взяти під контроль".

Які пандемії були наймасштабніші, як людство їх долало і які наслідки вони мали? Про це говоримо з Сергієм Козловським, кандидатом історичних наук, доцентом Львівського національного університету ім.Івана Франка та Олегом Магдичем, асистентом кафедри історичного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.

— Першою задокументованою в історії пандемією була так звана Юстиніанова чума, — розповідає Сергій Козловський. — У VI столітті від неї померли орієнтовно 100 мільйонів осіб. Історики припускають, що зародилася ця чума на території Північної Африки, поширилася у Візантійській імперії, де правив імператор Юстиніан, а згодом охопила Середземномор'я та Європу. Тривала ця пандемія понад 60 років, а в окремих регіонах — понад століття. Розносили чумну паличку блохи, що жили у шерсті одного з підтипів чорного щура. Лікування тоді не було. Аби побороти пандемію, спалювали одяг хворих, проводили асептичні заходи.

— Наступна велика епідемія чуми, "чорної смерті", сталася у XIV столітті, — продовжує Олег Магдич. — Вона є найбільшою в історії Європи, адже забрала половину її населення. Зародилася ця чума в пустелі Гобі, що на території сучасного Китаю. Інфекцію несли з собою купці по Великому шовковому шляху та монгольські війська. У 1335 році чума досягла Індії, а у 1346 році — Криму, до 1353 року покрила усю територію Європи. 

— Як тоді намагалися уникнути зараження?

— Арабські лікарі рекомендували людям перебиратися із заражених територій до сіл, у будинки, де немає сирості, подалі від цвинтарів, могильників тварин та брудної води.

У містах, які були епіцентрами чуми, переганяли стада тварин: вважалося, що вони диханням очищують повітря. Для індивідуального захисту рекомендувалося нюхати букети квітів, пляшечки з парфумами, пахучі трави. У будинках наглухо закривали вікна та двері. Знахарі лікували людей, прикладаючи до бубонів (лімфатичні вузли) засушені шкірки жаб та гадюк, випалювали виразки. Але це все, звісно, не допомагало.

С. Козловський:

— Спалахи чуми траплялися в історії й надалі. Лише з винайденням стрептоміцину ця ситуація була взята під контроль.

— Медичне відкриття дозволило зупинити й пандемію вітряної віспи.

О. Магдич:

— Так, її навіть називали "чумою XVIII століття". Прорив стався, коли помітили, що доярки, які перехворіли коровячою віспою мали імунітет від натуральної віспи. Едвард Дженнер у 1796 році зробив щеплення з гною коров'ячої віспи 8-річному хлопчику Джеймсу Філіпсу. А через два роки Дженнер вирішив привити Джеймсу натуральну віспу — і тоді виявилося, що у хлопця виробився імунітет. Так було винайдено метод вакцинації. Уже в 1807 році Баварія першою зробила його обов’язковим. До 1980-х від віспи щепили всіх немовлят у світі. 

— Найбільшою пандемією у ХХ сторіччі був іспанський грип. Як тоді все відбувалось?

С. Козловський:

— Іспанський грип лютував на планеті протягом 1918-1920 років. За перші 25 тижнів поширення забрав 25 мільйонів життів. Загалом жертвами цієї пандемії стали понад 100 мільйонів осіб або від 2,5 до 5% населення Землі.

/storage/2020/03/11/image/md_7UQn_photo-2020-03-11-12-15-01-3-1.jpeg

Такі маски люди одягали під час "іспанки". 1918 р.

О. Магдич:

— Свою назву грип набув тому, що Іспанія першою оголосила про спалах цієї хвороби. Хоча є версія, що грип почався зі Сходу, зокрема, до США його привезли китайські робітники. Поширенню дуже сприяв технічний прогрес: потяги, дирижаблі, швидкісні кораблі. Це був різновид вірусу грипу H1N1, схожий на сучасний свинячий грип.

У той час для придушення епідемії уже використовували карантин. У деяких країнах на цілий рік закрили суди, школи, церкви, театри, кінотеатри. Іноді продавці забороняли покупцям заходити в магазини, а замовлення виконували на вулиці.

— Чи завжди люди погоджувалися витримувати карантин? 

С. Козловський:

— Ні. Зокрема, під час епідемії холери і чуми у 1830-1831 років відбувалися бунти на території України. У Севастополі під час повстання було вбито губернатора. На Закарпатті, яке тоді було частиною Австро-Угорщини, люди вбивали військових і лікарів.

Севастопольці протестували проти обмежувальних заходів щодо обігу товарів і пересування людей по місту. Не довіряли царській владі, бо вважали, що та наживається на карантині. На Закарпатті ж селяни були переконані, що через введення в села патрулів, обмеження пересування цивільного населення, обеззараження криниць вапном, влада просто хоче їх винищити. Тож, як бачимо у минулому карантинні заходи неабияк обурювали людей.

Дякуємо, що прочитали цей текст у газеті Експрес. У нас — тільки оригінальні тексти.

Подробиці
Фото ДСНС.

6-річний хлопчик залишився сиротою після того, як російська армія вбила усю його родину. Загалом дитина втратила 4 найближчих людей.

19.04
Подробиці
Скриншот відео Правовий Контроль / Facebook.

В Ужгороді співробітники ТЦК намагалися відвезти чоловіка до військкомату для оновлення облікових даних, але на них накинулася група жінок. Це вже не перший випадок, коли жінки перешкоджають роботі ТЦК.

19.04
Подробиці
ФОТО З ТЕЛЕГРАМ КАНАЛУ ГУБЕРНАТОРА СТАВРОПОЛЬСЬКОГО КРАЮ ВОЛОДИМИРА ВЛАДІМІРОВА.

Збиття Ту-22М3. Буданов розповів, з якої відстані знищено російський бомбардувальник, а також інші нові подробиці успішної спецоперації.

19.04
Подробиці
Скріншот з відео.

Режисер, який втік з України на початку війни, пишається тим, що 20 років тому отримав подяку від Володимира Путіна. Також зрадник пожалівся на знищення російської культури в Україні.

19.04
Подробиці
Фото з Вікіпедії.

На віртуальному засіданні Рада Україна-НАТО нашій країні пообіцяли нову допомогу. Яку саме.

19.04
Подробиці
Фото: АрміяІнформ

Наші бійці докладають титанічних зусиль, щоб захистити це місто, але найгірше попереду.

19.04
Подробиці
Фото: АрміяІнформ

Підводні човни РФ не можуть покинути акваторію Чорного моря і мають проблему зі завантаженням Калібрів.

19.04
Cпорт
Фото facebook.com/minmolodsport

Дві медалі здобула збірна України на Гран-прі з бадмінтону, яке відбулося у мальтійському місті Коспікуа.

19.04
Подробиці
Фото: АрміяІнформ

Різні країни називають різну кількість постачання ЗРК Patriot.

19.04
Подробиці
Фото: АрміяІнформ

Мова йде про 300 мільярдів доларів, які мали б піти на відбудову України.

19.04
Політика
Фото quantum-systems.com/vector

Йдеться про розвідувальні дрони VECTOR і багатоцільові БпАК SkyRanger.

19.04
Подробиці
Скрін з відео

Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров заявив, що Росія не буде переривати бойові дії в Україні в разі початку мирних переговорів та "розкрив деталі" дипломатичних зустрічей у Туреччині.

19.04
Подробиці
Фото: вікіпедія

Такі літаки Україна тепер може вражати і в повітрі, і на землі.

19.04
Люди і проблеми
Фото Ярослава СТАНЧАКА

За даними Державної служби зайнятості, понад 114 тисяч українців уже доєдналися до “Армії відновлення”.

19.04
Подробиці
Фото: facebook.com/MNSDNE

На Дніпропетровщині врятували маленького хлопчика, який постраждав після ранкової атаки РФ. Дитину вважали загиблою, але медики зробили можливе і неможливе. Динаміка позитивна.

19.04
Подробиці
Фото: bmvg.de

Німецький генерал-лейтенант Карстен Бройєр заявив, що Росія може готуватися до нападу на країни НАТО. Він також назвав приблизні часові рамки та умови, за яких такий сценарій може стати реальністю.

19.04
Політика
Фото fr.wikipedia.org/wiki/Xi_Jinping

Пекін залежний від американського ринку, технологій, тому поки що не буде перетинати умовні червоні лінії.

19.04
Подробиці
Фото: wikimedia.org

Росія наростила військове виробництво, поповнюючи запаси стандартної зброї та боєприпасів, і, ймовірно, зможе підтримувати свій наступ на Україну принаймні протягом наступних двох років.

19.04
Подробиці
Скриншот з відео

У Львові 19 квітня оприлюднили відео, на якому співробітники Територіального центру комплектування скрутили чоловіка на землі. Перехожі, які стали свідками інциденту, стверджували, що хлопця били люди у військовій формі.

19.04
Подробиці
Колаж Експресу

Уранці 19 квітня один з дальніх бомбардувальників Ту-22М3, які вночі здійснювали ракетну атаку проти України, був збитий в результаті спецоперації Головного управління розвідки у взаємодії з Повітряними силами.

19.04
Подробиці
Фото: facebook.com/natusya.humenyuk

Генштаб ЗСУ вранці 19 квітня повідомив про ротацію щодо начальниці Центру стратегічних комунікацій Сил оборони Півдня. Заміну речниці ще шукають.

19.04
Подробиці
Фото: telegram.org

Вранці 19 квітня у Ставропольському краї РФ впав російський літак Ту-22М3. У цей час він повертався на аеродром базування, здійснивши обстріл українських міст.

19.04
Подробиці
Фото: t.me/dnipropetrovskaODA

Вранці 19 квітня російська армія завдала ракетного удару по Дніпру. Наразі відомо про двох загиблих та 15 поранених. Також росіяни вдарили по Кривому Рогу та Синельниковому – там загинула 8-річна дитина.

19.04
Подробиці
Фото:  The Economist

Нова розробка наших інженерів здатна подолати нечувані 3000 кілометрів.

18.04
Подробиці
Фото: АрміяІнформ

Вже у найближчі дні зброя і декілька Patriot прибудуть в Україну.

18.04
Подробиці
Фото: Пресслужба президента України

На Президента України готували замах у польському аеропорту.

18.04
Подробиці
Фото: АрміяІнформ

Усі ракети, які РФ пускає на Україну, датовані ІІІ-IV кварталом випуску. Запасів фактично немає.

18.04
Подробиці
Фото: t.me/theinsider

Російського вченого Олександра Куранова засудили до семи років колонії суворого режиму у справі про "державну зраду". Суд у Санкт-Петербурзі визнав 76-річного Куранова винним у передачі наукових розробок іноземним спецслужбам.

18.04
Люди і проблеми
Фото freepik.com

Такі настрої спричиняє, зокрема, відсутність прозорості роботи держінституцій й численні корупційні скандали.

18.04
Подробиці
Фото: telegram.org

Генеральний штаб ЗСУ опублікував відео удару по російських цілях у тимчасово окупованому Джанкої у ніч на 17 квітня. В результаті успішної атаки, ворог втратив "жирні" цілі.

18.04
показати більше