В ролях: Дід Мороз, Снігуронька, Русалка Лісова, Лицар, Баба Яга, Заєць(він же - чортеня), Білочка.
Декорації зимового лісу. На галявині – новорічна ялинка. Входять Дід Мороз і Снігуронька.
Снігуронька: Дідусю, подивись! Який красивий ліс, Немов до свята вбрався нарочито! Ялини в білому вбранні - як наречені, Нас із тобою радісно чекають. Дід Мороз: Споконвіків, як Новий Рік надходить, Природа завмирає урочисто, Бо для зими це є найбільше свято. Снігуронька: А де ми будем Новий Рік стрічати? Дід Мороз: Тут, недалечко. Вийдемо із лісу, А там стоїть ошатний дитсадочок. Нас дітвора чекає з нетерпінням, Щомиті у віконця виглядає, Готує вірші, танці і пісні. А я несу їм подарунків торбу!
(Вбігає білочка): Як добре, що сьогодні вас зустріла! Дозвольте всіх із святом привітати, І дітям подарунок передати: Ось ці смачненькі лісові горіхи. Скажіть, що це від білочки… Дід Мороз: Ой, білочко, яка ж ти молодчина! А ще до того щедра й працьовита. Нехай тобі щастить у Новім Році!
(На прощання потискає білочці лапку, і вона біжить геть).
(Вбігає зайчик): Шановний Дід Мороз! Від імені всіх зайців Вітаю я тебе із Новим Роком! Від зайчиків приніс я подарунок: Ці шоколадні імпортні цукерки. Ми так подумали: малятам ти даруєш Цукерки, іграшки, всілякі сувеніри, Та я не чув ніколи й ні від кого, Щоби тобі хоч щось подарували. А ви ж, мабуть, з дороги зголодніли… Просила дуже заяча спільнота, Щоб тільки вам віддав цей подарунок. Дід Мороз: Спасибі, зайчику, рости ж бо здоровенький! Ми по одній цукерці покуштуєм, Щоби на нас зайці не ображались. (Гладить зайчика по голівці. Заєць низько кланяється і біжить геть).
Дід Мороз: Давай, Снігуронько, підкріпимось хутенько, На цім пеньочку трохи відпочинем, Та й знову в путь…
(Дід Мороз і Снігуронька відкушують потроху кожен від своєї цукерки).
Снігуронька: Ой лишенько, що діється зі мною! В очах темніє, й дуже хочу спати. (позіхає) Ти йди, Дідусю, Новий Рік стрічати, А я отута… трошечки посплю. (Позіхає, сідає на пеньок і міцно засинає).
Дід Мороз: Снігуронько, негоже спати в лісі! Зима таких помилок не прощає. А раптом напосяде вовча зграя?.. (позіхає). Дива!.. В яку ж це ми потрапили халепу? Бо я і сам… страшенно хочу спати. Посиджу трохи, а тоді Снігурку розбуджу…
(Вмощується на пеньку і засинає міцним сном).
(Навшпиньки входить заєць. Підходить до Діда Мороза і Снігуроньки, пильно вдивляється в їхні обличчя, потім зове когось жестом). (З-за сцени): Ну що?
Заєць: (гучним шепотом):
Вони вже сплять!
(Входить Баба Яга) Баба Яга: Сплять? Йес! Усе іде по плану! («Заєць» скидає маску зайця, під нею маска чортеняти. Смикає за бантик, що на короткому заячому хвості, бант розкручується і перетворюється на довгий хвіст чортеняти. Кривляється до глядачів). Чортеня: Ну! Всі побачили, хто в лісі найсильніший? За п’ять хвилин вона обох приспала!
Баба Яга: Я ж недарма зовуся Бабою Ягою, Бо я розумна, хитра і підступна! Чортеня: Якими чарами ти їх зачарувала? Баба Яга: Не вистачало на них чари тратить! Купила он в аптеці клофеліну, І непомітно всипала в цукерки, А ти, дурне, обох їх пригостило! (насмішкувато дає потиличника) Чортеня: Ти ба, а я й не здогадався… Баба Яга: Мене цікавить торба подарунків. Заради неї я й пішла на діло! В цій торбі є, напевно, шоколадки, А ще ляльки, машинки, ведмежата… (мрійливо): Як я люблю їм відривати лапки!.. Чортеня: І голови поскручуємо теж? Баба Яга: Еге ж! (гладить його по голівці).
(Баба Яга підходить до Діда Мороза, штовхає його ногою, забирає торбу).
(Баба Яга і чортеня спішно розв’язують торбу, смикаючи її кожний до себе, похапцем дістають цукерки, жадібно їдять, викидаючи з торби іграшки, топчуть і футболять їх ногами, голосно плямкають, щось вигукують, по-дикунськи регочуть).
(Входить Русалка Лісова). Я молода Русалка Лісова. Он там я у дуплі спокійно спала, Але прокинулась від гамору якогось. І бачу я, що ця нечиста сила У діток хоче Новий Рік відняти. Не можу я стерпіть це неподобство!
Баба Яга(глузливо): Ти ба, вона стерпіть таке не може! Іди вже спати у своє кубло, Бо я тебе перетворю в ялинку, А лісники тебе зрубають завтра! Чортеня: Чисто в натурі, на кого батон крошиш!
Русалка Лісова (із сумом): Не зможу я перемогти цю нечисть… (Через деякий час вираз її обличчя змінюється із сумного на радісний) Заждіть! Я Лицаря покличу на підмогу! (гукає до лісу): Гей, Лицарю, агов, приходь хутчіше! (Заходить Лицар) Ти кликала, моя прекрасна панно?
Русалка Лісова (схвильовано): Мій Лицарю, ти сильний і сміливий. Чи ти зумієш цю Ягу прогнати? Лицар: Я все своє життя зі злом боровся. Боровся, і завжди перемагав!
(Підходить до Баби Яги) Баба Яга: Пацан, ти що, посмів змагатися зі мною? Тебе я з світу ізведу одною лівою рукою! Я зараз чари напущу, й перетворю тебе на мишу. Сама ж в кота перевернусь, Тебе я з’їм, і кістки не залишу! (Чарує): Летіла сова, шалена голова, та й сіла на дишло. А я ворожу, тебе ворожу, перетворись на мишу!
(Лицар, усміхаючись, іронічно дивиться на Бабу Ягу).
Баба Яга: (розгублено) Ти ба, сьогодні щось не вийшло… Лицар: Не вийшло, і не вийде! Бо я тебе ніскільки не боюся! Баба Яга (злісно): Ах ти бридкий паршивий лицаряко! Та я ж тебе ворожною мітлою заколю! Чортеня: Так його! Мочи!
(Тримаючи мітлу в обох руках держаком уперед, наче списа, вона, розігнавшись, кидається на лицаря. Лицар робить швидкий крок убік і Баба Яга, розминувшись із ним, з розгону встромляє мітлу в декорацію, що стоїть на сцені. З причитаннями і прокльонами вона намагається вивільнити мітлу, падає. Підходить Лицар і виймає меча).Лицар: За всі лихі діла, що ти творила, Тобі кінець прийшов, нечиста сило!
Баба Яга (жалібно): О, добрий молодче, помилуй, не губи! При всім народі чесно обіцяю, Що злого я вже мислити не буду. Мені й самій набридло зло творити: Робити підлість, порчу насилати – Я свою душу (каюсь!) занедбала, І втратила моральну чистоту. Іще в дитинстві так мені кортіло Образити, штурхнути, насміятись, Аби когось довести до плачу. З поганих звичок виросли злі чари, Й мене перетворили на Ягу. Але це зло я вижену із себе! Я хочу усміхатися привітно. А ще я добре знаюся на травах, І буду ними лікувати хворих… …Оці дарунки я віддам негайно, І Дідуся Мороза розбуджу. Добре? Лицар: Ну, добре!
(Баба Яга поспіхом збирає іграшки, ласкаво звертається до Діда Мороза):
(Дід Мороз і Снігуронька підводяться, труть очі, позіхають) Дід Мороз: Мені такий чудний наснився сон, Що ніби в нас украли подарунки. Так ось вони… Снігуронька: А я клянусь, що бачила в ві сні, Як Лицар переміг нечисту силу. Русалка Лісова: (до себе) Так і було. (до лицаря) Ходімо, друже, ми своє зробили… Снігуронька: Не йдіть! Давайте разом Новий Рік стрічати! Баба Яга: Візміть і нас! Я покажу вам хвокуси й шаради!
Дід Мороз: Ну от і добре! Спільним товариством Дітей на святі будем веселити. Заждіть! Ви чуєте? Там в лісі голоси! Снігуронька: Та це ж назустріч нам спішать малята!
(На сцену вибігає малеча. Звучить музика. Починається Новорічне свято.) [size=14][color=orange]
Здається, це ви на себе наговорюєте. Я навіть уявляю ваш характер (судячи виключно з віршів) - романтична особистість, яка не може існувати без кохання, заради якого вона готова на будь-який подвиг. Вона ідеалізує милого, але коли кохання проходить, то тому колишньому милому не позаздриш. Угадав?
Читаючи, намалювала собі картинку і отримала масу задоволення, ніби в театрі побувала, а ще дуже потішило мене закінчення, яке приходить до примирення всіх. Цю роботу не тільки малечі, але й дорослим не зашкодить перечитати, та й дечому навчитися.
Браво!!! Валерію, цікаво - дуже. Хочу, тільки, поцікавитись, - русалка лісова, чи мавка лісова. Якщо русалка, то чому? Вибачте, мені це, дійсно, необхідно знати. А казка вийшла чудовою, я б сказала, гарна новорічна інтермедія для театру.
Дякую, Оксано! Може було б і краще -мавка лісова-, але ж вона є у Лесі. А по значенню мавка і русалка майже одне й те ж. (Точно не можу ствердити, це лише моя думка). Успіхів вам!
Валеріє, радію, що маєте у творчому здобутку і п"єсу( може і не одну?) Щодо попереднього коментаря, то скажу, що русалка там не є логічним персонажем. Русалки, русавки. водяниці, лоскотухи- богині земної води, які живуть на дні водоймищ ( це із української мітології) А саме Мавки живуть на деревах, у полях, іноді у гірських печерах. Тому, на мою думку, за логікою це у Вас МАВКА, а не русалія. Незважаючи на те, що ви увели новий образ мавки-русалії у п"єсу, та все одно- всі персонажі, іхні дії є досить застарілими і заїздженими.Звеселяє , звичайно, навітній сленг і подача у розмові між Ягою і лицарем, але цієї "родзиночки", як на мене, замало. Основний каркас (ДОБРО_ ЗЛО)- це незмінне, але варто шукати нових і цікавих образів.Чому би не уводити персонажів з укр мітології таких як Морозенко, Морозко, Тріскун, Студенець, Мольфарів, зрештою вигадати історію, котрої ще зовсім не звучало, хмати опустити на землю, відкрити часові потрали і т д., бо переважно цукерки , зайчики і білочки всюди і скрізь,- абсолютно у кожному новорічному сценарію. Знаючи Ваш потенціал, я вірю, що ви можете у цій області літератури,створити щось незвичне, пронизане духом українськості, відмовившись від штампів. Валерію, ви ж не ображайтеся, це тільки моя думка.Вам зичу сил і натхнення на нові звершення! Щасти!
Спасибі, Роксолано, за такий розгорнутий і ємний коментар! Мавка лісова вже є у Лесі, тому довелось її виключити. А решта персонажів - такі традиційні "народні" образи, як у вертепі, то гріх було їх не використати. Але вашу ідею щодо новорічної вистави з українськими міфологізмами я підтримую. Правда, Мороза і Снігуроньку все-таки залишу. Бо інакше то вже буде не новорічна вистава.
Додати коментар:
Для незареєстрованих користувачів є можливість додавати коментарі до основних, що є на сайті. Для активації форми увійдіть, натиснувши на позначку відповідної соцмережі
ОСТАННІ 5 КОМЕНТАРІВ до
ПОЕЗІЇ та ПРОЗИ і до новин
(50 коментарів Ви можете переглянути на
сторінці
"НАШ
ТОП ++")
ruhlyvy:Пане Артуре, я мав би Вам тут щось втішне сказати, але я ніколи не казав і не кажу того, чого не думаю. Україна не обрала Чорновола на Провідника і тим прирекла себе н
ruhlyvy:Пане Артуре, про мене геть усе - у моїх творах! Читайте і вчіться, бо в мене є чому повчитися! А у тих, хто єлей ллє навкруги, нічому не вчіться, бо вони - гірші за