Сайт української поезії -- АНУМО ЗНОВУ ВІРШУВАТЬ! -- інтерактивний додаток Сайт української поезії -- АНУМО ЗНОВУ ВІРШУВАТЬ! -- інтерактивний додаток
Сб, 23.11.2024, 19:07
МЕНЮ САЙТУ

Форма входу
Розділи новин
Новини та статті - культура [347]
Поезія, література, проза, музика, мистецтво
Новини та статті: суспільство, політика [806]
Не пов'язане з л-рою та поезією
Усе навколо нашого поетичного сайту [127]
Поради новим користувачам, оголошення, акції, тощо
Літературні конкурси, фестивалі, літ. премії, акції [215]
Вірую... [17]
На релігійну тематику
Постаті [27]
Про поетів, прозаїків, історичні постаті...
Зі святом! [154]
Вітаємо зі святами
Історія, етнографія [29]
Статті на історичну тематику
Куточок читача, глядача і слухача [28]
Що варто прочитати, переглянути відео, послухати...
Куточок споживача [97]
Корисні поради, рекомендації
ОНЛАЙН - РОЗМОВНИК
    (міні-чат)

    АВТОР-АДМІН САЙТУ: Facebook,
    Instagram,
    Viber: 0680839579
    E-mail: vagonta@gmail.com

Опитування для Вас
Свій День народження ...
Всего ответов: 464

Бандерофобія в російській пропаганді



Бандерофобія в російській пропаганді: історія і сучасність


Портрет лідера ОУН Степана Бандери на майдані Незалежності у Києві під час Революції гідності. Київ, 5 лютого 2014 року

Портрет лідера ОУН Степана Бандери на майдані Незалежності у Києві під час Революції гідності. Київ, 5 лютого 2014 року

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

(Рубрика «Точка зору»)

Збройну агресію Росії проти України супроводжує інформаційна війна, у зв’язку з чим важливо висвітлювати маніпулятивні мовні засоби, за допомогою яких російська пропаганда фальшує реальність, створюючи хибну картину світу.

Заслуговує на увагу, зокрема, інтенсивне використання в російських ЗМІ слова «бандерівці» для конструювання ворожого образу українців. Ця назва часто фігурує поряд із визначенням «фашисти». Але якщо останнє давно вже втратило свій первісний зв’язок з італійським політичним рухом і вживається як загальна назва сил, ворожих до «прогресивного людства», то слово «бандерівці» зберігає своє походження від прізвища Степана Бандери як назви його послідовників у повстанській боротьбі в Західній Україні.

Оперуючи словами «бандерівці» і «київська хунта», російські пропагандисти прагнуть переконати своє населення і зовнішній світ в тому, що нинішня влада в Україні представляє не більшість народу, а лише одну його групу, яка нібито шляхом незаконних насильницьких дій захопила владу.

Портрет лідера ОУН Степана Бандеры (1909-1959) на майдані Незалежності в Києві, 14 липня 2006 року

Портрет лідера ОУН Степана Бандеры (1909-1959) на майдані Незалежності в Києві, 14 липня 2006 року

 

«Бандерівці» проти «ополченців»

Смисловий акцент на назві «бандерівці» як груповій увиразнює протиставне пропагандивне означення донбаських колаборантів словом «ополченцы». В російській мові слово «ополчение» має таке тлумачення: «військове формування, створене в умовах воєнного часу на допомогу регулярній армії з цивільних осіб, звільнених від дійсної військової служби, на добровільних началах» і часто вживається у сполученні зі словом «народний» – «народное ополчение». Як бачимо, у слові «ополченец» домінує значення «всенародності» й «добровільності» військового формування.

У такий спосіб російська риторика перелицьовує реальну картину російсько-української війни, приписуючи маргінальній групі колаборантів Донбасу всенародне представництво, тоді як подіям Революції гідності і українській владі, обраній більшістю у демократично проведених виборах, відмовляє у легітимності.

Є ще одна мотивація посиленої експлуатації назви «бандерівці» для визначення ворожої до Росії групи українців. Пов’язана вона із збереженням у масовій свідомості росіян стереотипного образу західноукраїнських повстанців, створеного радянським агітпропом.

Кремлю довелося докласти величезних зусиль для придушення повстанського руху у західних областях України, приєднаних до УРСР у 1939 році. Станіслав Кульчицький у праці «Червоний виклик» зазначає, що згідно із безпрецедентною за масштабами акцією, яка отримала назву «великої блокади», в Західній Україні у січні-квітні 1946 року було розміщено понад 3500 гарнізонів регулярних військ, не рахуючи завжди присутніх військ НКВС, а також 3593 гарнізони, сформовані з бійців винищувальних батальйонів. Проте й блокада не зламала опір повстанців. Органам МБД і МВС довелось застосовувати різні методи боротьби для придушення визвольного руху. Так, щоб скомпрометувати повстанців в очах місцевого населення, яке співчувало їм, каральні органи створювали спеціальні агентурно-бойові групи, які під виглядом повстанців грабували людей, палили садиби, знищували худобу, ґвалтували. Запекла боротьба тривала до середини 1950-х років.

«Бандерівці» в дискурсі ненависті радянської пропаганди

Поряд зі збройною боротьбою радянська влада застосовувала всю потугу свого пропагандивного апарату для паплюження західноукраїнського повстанського руху, щоб заблокувати вплив його визвольних ідей на українців інших областей УРСР.

У перші повоєнні роки радянська пропаганда за інерцією називала повстанців «українсько-німецькими націоналістами». Але згодом це визначення замінили номінацією «бандерівці», що первісно мала значення «член фракції ОУН, а від 1941 року підпільної організації, очолюваної Степаном Бандерою».

Мітинг з нагоди свята Покрови та річниці УПА, Київ, 14 жовтня 2011 року

Мітинг з нагоди свята Покрови та річниці УПА, Київ, 14 жовтня 2011 року

 

Бандерівці увійшли до списку ворогів радянської влади, вияви ненависті до яких доходили до найвищого градусу. У засобах масової інформації згадки про бандерівців фігурували лише у супроводі найбрутальніших лайок. В агітаційній публіцистиці їх зображували як звірів у людській подобі. Достатньо навести лише назви творів Юрія Мельничука, який спеціалізувався на паплюженні вояків ОУН-УПА: «Коли кров холоне в жилах» (1960 р.), «Плем’я упирів» (1962). Такі твори видавали величезними накладами, відповідні цитати фіксували у словниках.

Постійне інтенсивне огидження образу бандерівців у засобах масової інформації, в літературі й кіно зробило свою справу. Воно спричинило вкрай негативне явище галичанофобії, світоглядного відчуження населення інших областей, особливо південних і східних, від земляків із Західної України. Токсична пропаганда мала наслідком асоціативне перенесення колективного найменування «бандерівці» (часто у фонетично змінених в російській мові розмовних формах «бендеровец», «бендера») із спотвореними семантичними конотаціями на всю західноукраїнську людність.

У такий спосіб маніпулятивній радянській пропаганді вдалося сформувати в масовій свідомості росіян і російськомовного населення УРСР, особливо в найбільш зрусифікованих південних і східних областях, сприйняття західних українців, або «западенців», як їх називали в російському розмовному слововжитку, як відчуженої від решти людності УРСР регіональної групи.

Явище «бандерофобії» в російській масовій свідомості

Влучну характеристику явища «бандерофобії» в російській свідомості дав свого часу Ігор Лосєв. Як зазначає культуролог, це явище належить до числа фундаментальних, базових конструкцій російської ментальності в її ставленні до України та українців, що має мало спільного з бандерівщиною як реальним феноменом української історії. «Образ «бандєровца» в російській свідомості, – пише Ігор Лосєв, – майже повністю збігається з образом галичанина, який сприймається як західний, католицький, чужий решті України тип, як спокусник «проросійського» за визначенням українського народу. Галичани абсолютно суперечать усім російським догмам щодо України, що викликає обурення й ворожість більшості російського загалу. Західні українці виявилися твердішим і непоступливішим людським матеріалом, ніж їхні східні брати, яким політичні умови не давали можливості перейти від стадії етнографічної маси до стадії нації».

Мітинг проти агресії Росії і за європейську інтеграцію. Івано-Франківськ, 25 лютого 2014 року

Мітинг проти агресії Росії і за європейську інтеграцію. Івано-Франківськ, 25 лютого 2014 року

 

Слід зазначити, що в російській мові слово «бандеровец» іноді має узагальнене значення «українець», а в колах російських політиків можна зустріти перенесення збірної номінації «бандеровщина» на всю Україну.

Так, Костянтин Затулін, депутат російської Держдуми кількох скликань, директор Інституту країн СНД, обурюючись фактом ратифікації 25 грудня 1998 року в Думі Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Росією і Україною, на своєму офіційному сайті писав: «Не «братня слов’янська держава», а політично у найвищий спосіб організована бандерівщина – ось що за пташеня вилупилося на наших очах з Української Радянської Соціалістичної Республіки. Не бачить цього лише сліпий. А бандерівець – не брат росіянину!».

Таким чином, сучасна бандерофобія в російських засобах масової інформації має всі ознаки свого генетичного зв’язку з радянським дискурсом ненависті, заснованим на великій брехні.

Лариса Масенко – доктор філологічних наук, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія»

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода

  • 16x9 Image

    Лариса Масенко

    Доктор філологічних наук, академік АН ВШ України. Професор кафедри української мови Національного університету «Києво-Могилянська академія» і провідний науковий співробітник Інституту української мови НАН України. Фахівець у галузі соціолінгвістики, історії української літературної мови, стилістики, ономастики.

Розділ новин: Новини та статті: суспільство, політика | Опубліковано: ruhlyvy



Коментарів: 6
avatar
0
1 ruhlyvy • 18:04, 01.01.2017 [Лінк на твір]
На мою власну думку, проблема масового нейсприйняття героїчної постаті Провідника Організації Українських Націоналістів Степана Андрійовича Бандери полягає у тотальному незнанні РЕАЛЬНОЇ історії України, а не того сурогату, котрим усі роки московського комуністичного поневолення годували людей в СРСР. Але! Знатимуть чи ні історію України москалі, не повинно мандрувати українців! А от те, що й досі абсолютна більшість громадян України не знають ПРАВДИ про стосунки України з імперською Росією, є реальною трагедією української нації! Якщо цю тенденцію не буде кардинально змінено вже самим найближчим часом, то Кремль знову(ВКОТРЕ!), користуючись масовим невіглаством українців, зможе нав'язати "братам-малоросам" свій світогляд та цінності! Знати ПРАВДИВУ історію власної країни та шанувати власних ГЕРОЇВ - ось єдиний шлях для українства, котрий має вивести нашу Неньку з московського імперського багна, в котрому вона ще й досі продовжує борсатись!
avatar
0
2 kraynyuk46 • 21:33, 22.01.2017 [Лінк на твір]
 Дуже добре пам'ятаю розповіді свого двоюрідного брата про те, що відбувалося в Західній Україні в кінці 50-х років. Він служив тоді в арміїї (1958 рік) в Чернівцях. От саме зараз стає зрозумілим, що там відбувався повстанський рух проти Кремля. А на той час, навіть він, який добре розбирався в політичній ситуаціїї, не міг нічого пояснити до пуття. Наша необізнаність привела до  трагедіїї. 
Дякую за "лікбез". Треба вчити історію...
 
avatar
0
3 ruhlyvy • 22:31, 22.01.2017 [Лінк на твір]
Прошу дуже, Надя! yes   Я ще у 1990-му році, коли вступив до Народного Руху України, чітко збагнув НАЙГОЛОВНІШУ проблему українців - МАСОВЕ НЕЗНАННЯ ВЛАСНОЇ ІСТОРІЇ! Як найбільш грамотний та активний, я був обраний в нашому осередку відповідальним за питання пропаганди і почав стикатися з диким, кричущим невіглаством пересічних українців стосовно питань історії України. Після кількох місяців спроб щось донести до незаангажованих громадян, я збагнув, що просто марно витрачаю свій час і почав працювати тільки з СИМПАТИКАМИ української незалежності. Таких в 12-тисячному Острі було десь зі 100 душ, не більше. Цим людям я і продавав наші газети та давав листівки і книжечки, котрі нам регулярно присилали з Чернігівського обласного Проводу НРУ. До інших земляків я навіть і не потикався, бо наражався на відверту ненависть і матюки. Тобто, картина в плані українськості у СУТО українському Острі було реально жахлива. Такою була і уся Чернігівщина... Можу собі тільки уявити масштаби комуністичної забомбуленості на Сході та Півдні України, де Рух мав дуже слабкі позиції! Тож ситуацію на Чернігівщині, в порівнянні з тією ж Харківщиною, не говорячи вже про Південь України, лідери Руху вважали доволі непоганою...
Що змінилося за чверть століття? Ну, як не крути, але на "Слава Україні!" навіть і у вашому Харкові все ж таки вже не відповідають матюччям та прокльонами. Як правило, так. Еге ж? ;)
Тисячі, вбитих руськими зайдами та їхніми місцевими поплічниками на Донбасі, українських солдатів стали найкращою пропагандою українських ідей і це, як не жахливо, дуже добре, бо без цієї крові абсолютна більшість населення України ще 1000 років казала би, що таких чудових братів, як руські, українці ніде не знайдуть.
Але! Вважаю навіть і зараз ГОЛОВНИМ завданням української влади саме пропаганду фактів української історії! Як на мене, це навіть важливіше, ніж економіка та військові справи. Бо СВІДОМІ патріоти можуть навіть і з дрюччям піднятися і перемогти найсильнішу армію у світі. Приклади того в історії людства є. А от телепні, що й самі не знають ХТО вони є, і з ядерною зброєю будуть, вибачаюсь, у сраці! То ж, ІСТОРИЧНИЙ ЛІКНЕП зараз - завдання №1 для України! На це треба кидати усе, що тільки можливо. І працювати потрібно на цьому напрямку ЩОДЕННО! Інакше - нова руїна, котра вже знову стоїть на українському ганку!
avatar
0
4 kraynyuk46 • 09:09, 23.01.2017 [Лінк на твір]
Все вірно, Борю. Я живу на Сході України і все дуже добре бачу. Підтверджую, що зрушення в політичній свідомості громадян є, але відбуваються вони надто повільно. Зрозуміло чому. Навіть ось на цьому українському сайті я не помічаю особливо бажання авторів поповнити свої знання з історії України. Адже, той матеріал, який тут розміщений, надзвичайно важливий для тих, хто хоче розібратися в тому, що відбувається в нашій країні. Прикро, що зовсім немає коментарів. Не думаю, що всі так багато знають. На жаль, ось так... 
avatar
0
5 ruhlyvy • 12:54, 23.01.2017 [Лінк на твір]
Ти знаєш, Надя, наявність коментарів не є показником інтересу до матеріалу. Абсолютна більшість користувачів-українців на УСІХ сайтах, де вони присутні, є найменш активними. Це мої спостереження за багато років тусовки у Мережі. Українці, у своїй масі, застрахані та вважають за краще триматися "попід тином".  Це всюди кидається у вічі. ;)  А от прочитань тих матеріалів, що я тут вкидаю, таки багато. Ну, значить мої зусилля не є такими вже і марними. Читають тихенько та, тихенько ж, тікають "попід тин".   ;)
avatar
0
6 kraynyuk46 • 15:42, 23.01.2017 [Лінк на твір]
Згодна. Прочитав, значить, познайомився і щось залишилось у голові. Та все одно, 243 читача  за 23 дні - це дуже мало.
Ти використав правильне слово для пояснення "застрахані". Оце якраз воно і є.
 

ComForm">
avatar

Переглянути КОМЕНТАРІ до ПОЕЗІЇ й ПРОЗИ та до новин:
на сторінці "НАШ ТОП ++"
 

     
  Хостинг від uCoz