По діагоналі від печі має бути влаштоване покуття (святий вугол. червоний кут). Про нього хочеться сказати окремо.
Це найважливіша частина житла. Орієнтований кут завжди на схід або південь, тому освітлювався краще за інші.
Тут знаходились речі, що несуть у собі вищу культурну цінність: стіл, Біблія, молитовні книги, хрест, свічі, фото померлих членів родини, образи, прикрашені тканнями або вишиваними рушниками (божниками), цілющим зіллям і різними квітами.
На найпочеснішому місці в цьому куті має сидіти господар будинку, голова родини. Мабуть, звідси народна прикмета: якщо тріщить святий кут, то це віщує смерть господаря. Колись під час весільного обряду наречений мусив викупати місце для себе в червоному куті.
Важливу роль відіграє цей кут під час пологів. Якщо вони важкі, з ускладненнями, жінку слід періодично водити навкруги стола, що стоїть у святому куті — це неодмінно допоможе. Під образи саджають почесних гостей і сватів. Тут же на сороковой день після смерті когось із родини слід стелити чисту постіль: покійника чекають додому, на стіл ставлять зайвий прибор.
До речі, щодо образів. Ікони не можна продавати, але їх можна обмінювати. їх не можна спалювати чи знищувати якимось іншим чином, можна лише закопати чи пустити по воді. Чистити їх слід два рази на рік: перед Різдвом і Пасхою. Повернути ікону до стіни вважається блюзнірством.
|