Черкаські школярі з 2022 року не вивчатимуть творчість російських письменників. Виняток становлять автори, які пов’язані з Україною, розповіла вчителька зарубіжної літератури черкаського фізико-математичного ліцею Любов Малигіна.
Том творів Льва Толстого та байки Івана Крилова чи не останні книги російських авторів, які нині залишилися на полиці шкільної бібліотеки. Учителька Любов Малигіна розповіла, що предмет "Зарубіжна література" змінився з першого вересня: не буде ні Тютчева, ні Фета, ні Достоєвського".
За її словами, Міністерство освіти вирішило прибрати зі шкільного курсу російських авторів:
"Це необхідно нині. Якщо, дійсно, перечитувати російську літературу. Чи спрацювала вона на те, що зараз є? Сотні років. Спрацювала. Майже кожен із письменників писав про особливість Росії, про велику місію російського народу", — пояснила вчителька.
Учителька зарубіжної літератури черкаського фізико-математичного ліцею Любов Малигіна. Суспільне Черкаси
Вилучені із програми твори замінять мистецькими роботами письменників з інших країн світу. Втім, росіян, творчість яких пов’язана з Україною, залишать.
"Залишили Гоголя. Гоголь, хоч і запізно введений як український письменник, тут сформувався як українець. Залишили Булгакова, але Булгакова потрібно, якщо і залишати, то подавати як того, хто не визнавав ні мови української, ні нації", — пояснила Любов Малигіна.
Применшення та знецінення української нації, традицій, зросійщення, імперські нахили в літературі – це не повний перелік причин, через які довелося змінити програму із зарубіжної літератури, розповіла пані Любов. А найголовніша причина – це війна, розв’язана Росією, в якій гинуть не лише військові, а й цивільні та діти.
"Чотириста років, особливо останні 70–100 років радянських часів, коли знищувалося, вбивалося, замовчувалося. Оце відчуття вторинності, зменшеності України. Поки ми самі себе не відчуємо на повноцінно українцями, наприклад, як французи – французами. Спробуйте сказати їм: ви не повністю французи, серед вас є німці, – буде скандал", – пояснила вчителька.
За її словами, художні твори, зокрема поезія, можуть впливати на свідомість. Любов Малигіна зрозуміла це за 30 років вчителювання. Тепер любов’ю до творів надихає учнів, сказала вона.
"Дуже цікаво слухати вчительку на уроках. Просто не можна відірватися, хочеться, щоб урок продовжувався", – розповіла учениця Євгенія.
|