
Історія Слобожанщини, біографії скульпторів та графіків родом з Харківщини — такі книги нині читають у Харкові, розповідає видавець Олександр Савчук. На новий запит читачів він у 2023 році відкрив у місті книгарню з українознавчими виданнями, а у березні 2025 року — ще одну.
Чоловік говорить, після 15 років роботи у видавництві, з початку повномасштабної війни він помітив зміни у попиті на науково-популярну літературу про українську історію та мистецтво.
"Запит у харків'ян з'являється лише після 2022 року на знання про Україну, про Харків, про Слобожанщину, загалом на українознавство. Були читачі, які читали лише виключно художню літературу, але тепер вони ідуть і в нонфікшн", — каже власник книгарні.
За словами Савчука, також за останні три роки харківців стала більше цікавити історія їхнього краю.
"Безумовно, нарешті це "Історія Слобідської України" Багалія. І це нарешті сталося, бо переважно цією книжкою цікавилися у Києві і у Львові. Тепер харків'яни це читають", — говорить видавець.
Також назву ще "Абетку" Нарбута. Лише тільки зараз харків'яни дізнаються про прізвище Нарбута, і в цьому є певна несправедливість — це тут, а харків'яни не знають.
Савчук каже, молоді читачі шукають відповіді у минулому, щоб зрозуміти, що відбувається сьогодні.
"Багато наших видань якраз створюють оцей контекст для розуміння, що відбувається. Бо це прямо цитати наших читачів, які з 2022 року до нас приходили і казали: «Ми не розуміємо, що сталося, ми з Росією дружили»", — розповів чоловік.
Саме це стало поштовхом відкрити свою книгарню з науково-популярною та етнографічною українською літературою, каже Савчук.
За словами Олександра Савчука, місцеві музеї проводять тут лекції — так заохочують людей до спілкування та пізнання нового про власну культуру.
|