Сайт української поезії -- АНУМО ЗНОВУ ВІРШУВАТЬ! -- інтерактивний додаток Сайт української поезії -- АНУМО ЗНОВУ ВІРШУВАТЬ! -- інтерактивний додаток
Вт, 11/12/18, 04:29
МЕНЮ САЙТУ

Форма входу
Логін:
Пароль:
Розділи новин
Ні - війні! Нет - войне! [45]
Вірую... [20]
Зі святом! [133]
Допомога [48]
Відвідувачі [42]
Сьогодення [630]
Благі справи [49]
Технічні питання [32]
Конкурси, огляди [125]
У поетичних спілках [50]
Новини: поезія, проза [192]
Шевченківські читання [10]
ОНЛАЙН - РОЗМОВНИК
    (міні-чат)

    АВТОР-АДМІН САЙТУ:
    Сайт: uid.me/vagonta
    Twitter, Тел.: 068-083-95-79
    E-mail: vagonta@gmail.com, virchi@yandex.ru

Опитування для Вас
Чи потрібен цей модуль
Всего ответов: 351
ІНФОРМАТИВНЕ
Календар новин:      

«  Жовтень 2017  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

загрузка...

Друзі! Запрошую Вас долучитися до створення новин про життя у поетичних спілках,
події літературного життя України та Світу.
Лінк для додавання новин у рубрику:
"Сьогодення" "У поетичних спілках"
 

 

 

 
До 75-ї річниці з дня створення Української Повстанської АрміїУкраїнська повстанська армія. Відповідь нескореного народу

1440 переглядів
3
Субота, 14 жовтня 2017, 12:00
Олеся Ісаюк
історик, Центр досліджень визвольного руху

У бунті проти "вищої волі" народжувалися сучасні нації Європи

Ми мали вибір.

Ми могли здатися під натиском переляканих привидом війни союзників. Як чехи.

Ми могли переметнутися на сторону агресора. Як угорці.

Вибір є завжди.

Ми вибрали війну.

Війну проти двох агресорів на раз. Проти нацизму і комунізму. Потуги одного з них стало б, щоб знищити українців і Україну.

Не Україна роздавала карти у цій ситуації. Нацизм і комунізм прийшли самі. Вони відбирали свободу, тисячами вивозячи і розстрілюючи. Відбирали власність, зганяючи у колгоспи та лігеншафти. Відбирали право голосу, зганяючи на вибори під дулом автомата. Відбирали віру, замикаючи церкви. Відбирали культуру, палячи бібліотеки.

Тим самим Україна опинилася у ситуації, яка повністю усправедливлює збройний опір. Навіть безнадійний.

 

Хоча, чи безнадійний?.. Адже, як показує практика, тоталітаризм розуміє лише мову сили.

УПА пропонували перемовини і нацистам, і комуністам. Після зустрічі. В бою. Праві були римляни зі своїм "Хочеш миру – готуйся до війни".

Найцікавіше, що українці, повставши, не винайшли чогось принципово нового.

За століття у європейській культурі виробилося те, що в документах домодерної епохи патетично називалося "священне право повстання". Воно передбачає право збройного опору у разі утисків законних свобод і прав вільних людей. Або ж спротив незаконно здобутій владі. Цим правом аргументували свій спротив "помазанцям Божим" парламенти, кантони, стани, штати, міста і сотні тисяч людей.

У бунті проти "вищої волі" народжувалися сучасні нації Європи. Наче біблійний Яків, який у протиборстві з Богом дістав ім'я Ізраїля-Богоборця і місію стати родоначальником єврейського народу.

 

Повставати, аби повернути собі свободу і гідність – це те, що робить людину людиною, "подобою і образом Божим".

Наступ на особисті і колективні свободи делегітимізовував владу, передаючи повноваження повсталому народу.

Відтак УПА чи будь-яка інша форма збройного повстання була єдиним способом заявити про власну суб'єктність.

Тут не було півтонів.

Або ти вважаєш, що маєш право повстати і робиш це, або ні. Третього не дано.

Як і шляху для відступу.

На рівні окремої людини такий вибір означав незгоди, переслідування, з високою вірогідністю – загибель у молодому віці, з не меншою вірогідністю – репресії проти рідних.

Справедливість вимог ще не гарантує виграшу. На рівні матеріальному чудес не буває. Якщо у тебе 100 тисяч вояків і приблизно у 6-7 раз більше тиловиків (зв'язкових, лікарів, господарників і просто активно співчуваючого населення) – ти не переможеш майже двохсотмільйонну імперію. Ніяк.

Домовитися теж не вийде. Навіщо домовленості, якщо можна зламати? Та й СРСР не належав до контрагентів, які поважають домовленості.

Одне слово, з прагматичної точки зору, з логіки самозбереження УПА була цілковитою авантюрою. Що ж тоді отримували ті люди, які 75 років тому повстали у безнадійній ситуації?

Гідність вільної людини. Вільної – отже, розпоряджається собою і користується всіма правами. Отже, здатна себе захистити. Отже, свідома своїх прав та обов'язків.

У таких повстаннях народжувалася європейська аристократія духу. Бо виступити проти сильнішого ворога, керуючись тільки власним поняттям честі, битися до кінця, мислити вперед на десятиліття, самообмежуватися заради інтересу інших, жертвувати самим фізичним існуванням заради честі – це ті ознаки, які у Європі означали аристократа.

Це лицарство, шляхетство, джентельменство і, зрештою, Noblesse oblige. Народження на певній території передбачає обов'язок щодо місця, де живеш. Обов'язок доброї волі.

Примусової мобілізації не було. Повстання – річ добровільна.

Вільного від раба відрізняє гідність і честь. За них і билися.

УПА і стала тією відповіддю нашого нескореного народу.

Походження зобов'язує.

Фотодокументальна виставка "УПА – відповідь нескореного народу" відкривається у Києві 14 жовтня

 

Олеся Ісаюк, Центр досліджень визвольного руху, спеціально для УП


Категорія: Зі святом! | Переглядів: 266 | Додали: ruhlyvy

Коментарів: 6
avatar
0
1 Таля • 18:20, 14/10/17
СЛАВА НАШИМ БІЙЦЯМ ЗА ВОЛЮ УКРАЇНИ!
avatar
0
2 ruhlyvy • 21:19, 14/10/17
Навіки героям слава, пані Наталя! 
avatar
0
3 spydut • 19:28, 15/10/17
Треба постійно , на кожному місці , кожному повторювати про те що було , навчитися шанувати героїв змалку . Щоб ми казали в світі і казали світові - Я ГОРЖУСЯ ТИМ ЩО Я УКРАЇНЕЦЬ , а не як часто буває - хтось заговорив на Україні російською мовою - і українець на УКРАЇНІ , також починає йому відповідати російською , хіба так поступають росіяни !!! Так само із іншими мовами , а потім якісь там угорці , чехи і ... інші починають насідати на Україну за те - що вона хоче щоб на Україні розмовляли і вивчали українську мову , а наш Президент ще й захищається , замість того щоб запитати в тих хто таке робить - як вони там ... угорці чи чехи , відносяться до своїх меншин ... зокрема до українців . Найкращий захист - це контрнапад !
avatar
0
4 ruhlyvy • 00:09, 16/10/17
Станіславе, мені дуже приємно, що ти читаєш ті матеріали, котрі я тут ставлю! respect   Скажу щиро, коли я перепостую в стрічку новин черговий текст чи відео, то розраховую саме на молодих авторів та гостей "Анумо", бо люди, котрі пройшли вишкіл у Совку, як правило, не переймаються українською тематикою і історію України сприймають все ще з суто радянських позицій.
Стосовно мовного питання. Ясна річ, що ні угорці, ні поляки чи чехи з румунами проти сильного СРСР не могли не те, що висловитись, але навіть побоювалися щось проти шепотіти. Але сьогоднішня Україна не є СУБ'ЄКТОМ міжнародної політики - лише ОБ'ЄКТОМ. А раз так, то її починають тиснути та гримати на неї з усіх боків. Вихід тут лише один - стати сильними і ПРОДЕМОНСТРУВАТИ ту силу ТАК, аби ні в кого не з'являлося навіть і думки принижувати Україну тим чи іншим шляхом! В міжнародній політиці усе вкрай просто: Америку ненавидять геть усі, але США мають 10 ударних авіаносних угрупувань, тому це робить американців шанованими всіма. Навіть знаменита міць долара спирається саме на ці авіаносці. Наш світ - величезні джунглі і в ньому перемагає найсильніший. Це треба закарбувати і пам'ятати завжди і при усіх умовах.
avatar
0
5 Asedo1949 • 14:09, 18/10/17
А баба Яга - проти(щодо Вашого коментаря,п.Борисе). Наш світ - один і неповторний. Наш світ - це галактична консерваторія в якій відточують свої струни душі. Це школа в якій не здають екзамени, а в них живуть. Наш світ - це едемський рай з його природою, яку створила Любов Отця Вседержителя для щасливого життя Його дітей, і тільки невігласи, такі як ми, можуть величати все це джунглями.
avatar
0
6 ruhlyvy • 23:14, 18/10/17
Пані Катерино, я знаю, що можна і в джунглях насолоджуватися красою та гармонією. Але вночі краще залізти на високе дерево, бо можуть з'їсти - не встигнеш і хавкнути!   ;) 

avatar

загрузка...

ОСТАННІ 10 КОМЕНТАРІВ до ПОЕЗІЇ та ПРОЗИ

(50 коментарів Ви можете переглянути на сторінці "НАШ ТОП ++")             Украина онлайн
  Хостинг від uCoz