Вт, 26.11.2024, 12:48
Меню сайту
Категорії каталогу
Шляхтич Василь [969]
Харітонов Роберт [9]
Матіас Герман [1]
Опитування для Вас:
Що є загрозою розвитку української мови?
Всего ответов: 497

ШЛЯХ до ТВОРУ:  

         
Вірші/статті категорії та розділи української поезії, українська проза
    Поети Польщі категорії та розділи української поезії, українська проза Шляхтич Василь
 

З уроків життя /Проза/

З уроків життя

    Хочу розповісти про один епізод із свого дитинства, який став мені дороговказом на майбутнє. В хаті, та не тільки в хаті, всі ми між собою говорили по-українськи, тобто говорили мовою нашого села і нашого рідного Надсяння. Та всі наші люди між собою говорили по-своєму. Ніхто не розмовляв польською мовою.

    У сім років я пішов до школи. Зрозуміло, польської, бо наших тоді і довго пізніше не було. В школі я навчався з дітьми, які вважали себе поляками, хоч їх батьки були, як то вони про себе говорили, „з-за Буга”. А точніше, вони були з-за Сяну – з Тернопільщини та Івано-Франківщини. Отож і почав приносити додому чимраз більше польських слів. Батьки не раз було казали мені, щоб я в хаті не говорив польською мовою, бо ми – українці, не поляки. Та все-таки я більше і більше тих слів, не милих батькам, до хати приносив.

    Одного разу я підійшов до тата і висловив якесь прохання польською мовою. Тато саме працювали біля хати і на моє прохання жодним словом не відізвались. Я заговорив до них вдруге і втретє. А вони все мовчать. Я скоро забув про те і побіг до ровесників бавитись. Проминуло трохи часу, і знов я підбіг з проханням до тата. Черговий раз заговорив до них польською мовою. А вони як не чують.

    Тоді я подумав: щось тут не так. Тато, який досі стільки зі мною розмовляв, розповідав силу цікавих речей, різних казок, раптом перестав зі мною говорити. Ще вчора брав мене і садовив на коліна та співав пісень. І раптом замовк. Я побіг до мами, яка в хаті варила обід. Питаю її: „Мамо, чому тато зі мною не хоче розмовляти? Я до них звертаюся, а вони як би мене взагалі немає.” А мама на це: „Тато тебе чує, тільки він тебе не розуміє”. – „Як то не розуміє? Та я говорив до нього голосно та виразно”. – „Бачиш, ми всі між собою говоримо по-своєму, бо ми всі свої, ми українці. Ти мабуть не наш, коли в хаті до нас, а особливо до тата, говориш по-польськи”.

    Пригадую, що я тоді розплакався. Це мене так зворушило, так заболіло, що з того дня я до тата не говорив інакше як по-своєму. Я закінчив середню освіту. Працював на підприємстві, де були самі поляки. І коли бувало підійдуть до нас і заговорять до мене тато, то я розмовляв з ними тільки по-своєму. Так велося до останніх годин їхнього життя. Завжди тим, хто вирішував, якою мовою говорити, були тато.

    І хоч відтоді проминуло понад шістдесят років, я, коли розмовляю з своїми синами й онуками, не раз пригадую подію, якої ніколи не забуду.

Василь ШЛЯХТИЧ,
Польща



Другие материалы по теме

Додав: Szlachtycz (28.03.2007) | Автор: © Василь Шляхтич
 
Розміщено на сторінці: Проза, Шляхтич Василь, Вірші про рідний край

Поділіться цією новиною у Фейсбуці або роздрукуйте:

Переглянули твір - 4015 чол.
 
  
  у Вас # закладок

Автору за твір:

 



Автор чекає на Вашу оцінку та коментар
Всього коментарів: 1
avatar
0
1 spydut • 16:37, 18.07.2021 [Лінк на твір]
Згадати сни старі щоби минуле завжди було то треба будувати дні такі , щоб люди знову не заснули .


Додати коментар:

Для незареєстрованих користувачів є можливість додавати коментарі до основних, що є на сайті. Для активації форми увійдіть, натиснувши на позначку відповідної соцмережі
ComForm">
avatar


ОСТАННІ 5 КОМЕНТАРІВ до ПОЕЗІЇ та ПРОЗИ і до новин

(50 коментарів Ви можете переглянути на сторінці "НАШ ТОП ++")
ruhlyvy: Кожне слово в словах пана Бутусова - гірке, але повністю правдиве!

leskiv: Єдине, що залишилось в українців зараз, це - віра в Господа. Наші "друзі" знову вже вкотре зрадили нас.

leskiv: Оптимістичний, життєстверджуючий вірш. respect



     


Форма входуу
ОНЛАЙН - РОЗМОВНИК    
    (міні-чат)

    АВТОР-АДМІН САЙТУ: Facebook,
    Instagram,
    Viber: 0680839579
    E-mail: vagonta@gmail.com


НАЙПОШИРЕНІШІ
КЛЮЧОВІ СЛОВА
Copyright MyCorp © 2006 Хостинг від uCoz