Створенням відповідного різдвяного настрою люди опікувалися ще в середні віки. Саме тоді виникли, так звані, містерії — драми на бібілйськи теми, персонажі яких проходили через випробування, аби зрештою отримати нагороду чи омріяну втіху. В Україні подібну функцію виконували вертепні драми, створені за мотивами євангельських оповідань про народження Христа. Попередниками літературного різдвяного оповідання стали усні історії, що зазвичай розповідали у святочні вечори.
Засновником окремого жанру з "різдвяною філософією" був Чарльз Діккенс, котрий не лише писав різдвяні оповідання для грудневих номерів своїх журналів, але й об’єднував їх в окремі "Різдвяні книги". Особливістю цих творів були наскрізні теми цінності людської душі, пам'яті і забуття, дитинства та любові до "людини в гріху". Серед персонажів обов’язково були пристуні ангели, духи та різна нечисть.
Діккенсівський досвід поширився на твори інших авторів, подекуди втрачаючи певні атрибути, й натомість набуваючи нові. Так, окрім різдвяних оповідань поступово розвинувся цілий сонм жанрів, серед яких: різдвяні казки, фентезі, романтичні повісті, детективи тощо. ... Читати далі
Карела Шіктанца (1928–2021) важко розмістити однозначно на хронологічній осі змін чеської поезії ХХ століття. Він народився у 1928 році, а перші поетичні збірки виходили вже у 1950-х, остання побачила світ у 2018 році. Його тексти представлені в «Антології чеської поезії», що вийшла українською в 1964 році, і водночас його було номіновано на чеську премію Magnesia Litera за найкращу поетичну книгу у 2011 році. Мабуть, можна сказати, що він є одним із символів чеської літератури другої половини ХХ століття.
16 грудня об 11.00 Баштанська публічна бібліотека (Миколаївщина) запрошує на віртуальний літературний майстер-клас «Етюди з натури» від члена Національної спілки письменників України, лауреатки Всеукраїнської літературної премії ім. І. Вільде, всеукраїнської літературної премії ім. Р. Федорова, обласної культурно-мистецької премії ім. М. Аркаса, міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова» Оксани Смоли.
Під час заходу, що проходитиме у рамках Національного
... Читати далі
Український театральний режисер Іван Уривський – один з наймолодших головних режисерів, який донедавна керував Одеським українським театром імені Василя Василька, зараз працює провідним режисером у Національному драматичному театру імені Івана Франка.
Іван Уривський – один з наймолодших лауреатів престижної державної театральної премії імені Леся Курбаса, заслужений артист України.
Цієї осені він разом з акторами представляв Україну, зокрема свою виставу "Лимерівна" на міжнародному театральному фестивалі Mitem у Будапешті. Попри геополітичні колізії між Угорщиною і Україною, театр став своєрідною дипломатичною місією.
... Читати далі
Відповідно до словника Collins Dictionary, «локдаун» — це «введення суворих обмежень на виїзди, подорожі, соціальну взаємодію й доступ до громадських місць», і за останній рік частота використання цього слова різко зросла. Аналітична база даних Collins Corpus обсягом 4,5 млрд слів, що містить матеріали вебсайтів, книг і газет, а також радіо- й телезаписи, зареєструвала зростання частоти вжитку слова на 6000%. Для порівняння, у 2019 році було зареєстровано 4000 випадків використання слова «локдаун», а у 2020-му цей показник перевищив чверть мільйона.