Пн, 23.12.2024, 16:05
Меню сайту
Категорії каталогу
Проза [1058]
Прозові твори друкуються тільки тут
Відеовірші [134]
Аудіовірші [49]
Українцям [2700]
Вірш-пісня [546]
Вірші про Україну [1482]
Вірші про рідний край [811]
Вірші про мову [282]
Збірки поезії, поеми [112]
Абетка [23]
Акровірш [32]
Байка [108]
Загадки [16]
Верлібр [144]
Елегія [51]
Історичні вірші [290]
Вірш-усмішка [1000]
Вірші про сім'ю [402]
Вірші про рідню [152]
Вірші про жінок [663]
Вірші про чоловіків [111]
Вірші про військових, армію [211]
Вірші про Перемогу, війну [415]
Вірші про кохання [3397]
Вірші про друзів [715]
Вірш-казка [132]
Казка (проза) [29]
Проза для та про дітей [19]
Вірші для дітей [334]
Вірші про дитинство [323]
Вірші про навчання [59]
Вірші про професію [83]
Вірші про eмiгрантів [147]
Вірші в перекладі [708]
Вірші про свята [204]
Вірші про спорт [18]
Вірші про природу [1225]
Вірш-тост, вірш-привітання [121]
Для мене поезія - це [191]
Поети [275]
Поетична майстерня [51]
Оповідання, про поетів, творчість [24]
Релігія [320]
Щастя - ... [600]
Жінка - ... [263]
Життя... [4494]
Філософам [1308]
Громадянину [914]
Метафізика [157]
Опитування для Вас:
Де Ви працюєте?
Всего ответов: 637

ШЛЯХ до ТВОРУ:  

         
Вірші/статті категорії та розділи української поезії, українська проза
    Твори за тематикою категорії та розділи української поезії, українська проза Проза
 

додаток до повідомлення виданої книжки про УПА, ОУН

Ніхто нічого не замовчує! Поділ на Мельниківців і Бандерівців це не закритий факт. Молоді радикали проти поміркованих стариків, взяли верх. У нашій Україні це не перший розкол. Ідея одна, а от хто на вершку, за це і досі іде боротьба.

---------------------------------------------------------------------------------------------

ще до початку Другої світової війни національний рух, представлений. Організацією українських націоналістів, був суттєво розколотий. Після вбивства у травні 1938 р. лідера організації Є. Коновальця суперечки в середовищі ОУН загострюються. Йшлося про стосунки між Проводом ОУН (А. Мельник, Я. Барановський, М. Сціборський та ін.), який очолив А. Мельник, і членами Крайової екзекутиви, лідером якої був С. Бандера. Суттєвих розбіжностей у принципових питаннях між ветеранами із закордонного проводу та молодими галицькими радикалами не було. Вони підтримували основні догми українського інтегрального націоналізму. Однак їх розділяли різні підходи до питань тактики.

За свідченням дослідників з української діаспори, у спогадах безпосередніх учасників тих подій існує ряд версій з приводу розколу в ОУН. Здебільшого це суперечливі твердження залежно від симпатій чи антипатій до С. Бандери чи А. Мельника. Один з відомих письменників С. Процик писав, що у питанні про розкол в ОУН існує «безліч обвинувачень концепційного, психологічного, персонального, морального та етичного характеру. Головними розбіжностями між двома ОУН були політично-стратегічні засади щодо постановки боротьби серед хаосу другої світової війни».

Молоді західноукраїнські радикали, яких очолив С. Бандера, звинувачували А. Мельника в нехтуванні зв'язків з організаціями, що активно діяли в Західній Україні, у нерішучості, пасивності, опортунізмі тощо. Вони вимагали від лідерів звільнити політику ОУН від будь-якого орієнтиру лише на одну державу (зокрема, Німеччину), налагодити контакти із західними країнами. Члени проводу ОУН, люди старшого віку, схилялися в основному до більш поміркованих дій. Крім того, за деякими даними, розгортанню та поглибленню конфлікту сприяло те, що під час німецько-польської війни бандерівці нібито захопили документи польської розвідки і встановили причетність членів проводу ОУН до співпраці з польською розвідкою.

У серпні 1939 р. у Римі відбулася конференція, на якій вождем ОУН було проголошено А. Мельника 10 лютого 1940 р. у Кракові С. Бандера скликав конференцію, яка відкинула рішення Римської конференції. Відтоді стався розкол в ОУН. Кожне угруповання оголосило себе єдиним законним проводом ОУН. Молодіжна більшість, яка підтримувала С. Бандеру, стала називатись ОУН-Б, чи ОУН-Р (революційне), або просто бандерівцями, а прибічники А. Мельника — ОУН-М, або мельниківцями. З того дня існували вже дві різні націоналістичні організації, які мали однакову назву, проте часто протистояли одна одній.

Якою була політична програма ОУН Бандери? З початком радянизації західних українців Крайова екзекутива розробила план діяльності за нових умов, де на перше місце було поставлено розбудову мережі і дії ОУН на всій території України, що опинилася під більшовиками, широку революційну боротьбу при поширенні війни і активну протиакцію на випадок масового знищення більшовиками національного активу.

У грудні 1940 р. було видано «Маніфест Організації українських націоналістів», де проголошувалось, що світ, заснований на насильстві над народом, перебуває на межі краху під ударами борців за волю СРСР як одна з імперій поневолює багато інших народів, а отже, має розвалитися. Від імені українського народу ОУН-Б очолює «боротьбу за свободу народів та людини», «проти більшовизму, що довів національно-політичний, релігійний, культурний, соціальний і господарський гніт до крайніх меж».

Що стосується соціальної програми, то в ній підкреслювалось, що українські націоналісти борються проти «приниження людини», збідніння громадян, ущемлення прав жінки під приводом рівності, одурманення дітей пропагандою сталінського режиму, терору, депортації, екологічного грабунку України та інших пригноблених країн, рабства в колгоспах тощо

Докладнішу програму подальшої боротьби ОУН-Б проголосила на Другому зборі, що відбувся у квітні 1941 р. Рішення Проводу ОУН (ОУН-Б) були викладені в «Політичних вказівках» і мали бути реалізовані у разі війни між нацистською Німеччиною і СРСР.

У 1940 р НКВС вдалося здобути інформацію про керівні кадри та окремі осередки ОУН, що призвело до численних арештів і завдало українському підпіллю болісного удару. Довершенням акції став великий судовий процес, що відбувся у Львові в січні 1941 р. Абсолютну більшість серед 59 засуджених становила молодь. Після наполегливих прохань відомих громадських діячів, зокрема Кирила Студинського, Президія Верховної Ради Радянського Союзу (звичайно, не без певного політичного розрахунку) замінила частині підсудних найвищу міру покарання на 10 років ув'язнення.

Отже, з початком війни ОУН була єдиною організацією, яка продовжила боротьбу з окупаційним режимом. Разом з тим розкол в ОУН завдав великої шкоди націоналістичному руху напередодні великих воєнних випробувань. 

Додав: Таля (26.10.2014) | Автор: © Наталя Буняк
 
Розміщено на сторінці: Проза

Поділіться цією новиною у Фейсбуці або роздрукуйте:

Переглянули твір - 1573 чол.
 
  
  у Вас # закладок

Автору за твір:

 



Автор чекає на Вашу оцінку та коментар
Всього коментарів: 11
avatar
0
1 Koshkina • 11:34, 27.10.2014 [Лінк на твір]
Дякую за інформацію....
avatar
0
3 Таля • 20:50, 27.10.2014 [Лінк на твір]
Якщо це було вам не відомо, то тішуся, що прочитали. Історичні факти не секрети!  s-1
avatar
0
2 Asedo1949 • 16:09, 27.10.2014 [Лінк на твір]
Ці дані вже зайняли свою нішу на теренах історії і мені чомусь не хочеться їх ворушити, бо скільки людей - стільки й думок, та й вони вже вчорашній день, який ми повторити невзмозі, а тільки знати, щоб не зробити помилок уже прожитих, за які ще й гірко заплачено. Ми живемо і творимо свою історію, і наша ціль зробити її чистою і світлою, справедливою і милосердною, одним словом, зближеною із Вселенською.
avatar
0
4 Таля • 20:55, 27.10.2014 [Лінк на твір]
Порушила ці факти для підкреслення правди! Дехто  думає ,що не все доступне до відома. Яку б ми нову історію не творили, її коріння це наша історія минулих літ. Про все потрібно знати і про все говорити. При совєтах все ставилили з ніг на голову! Зараз треба нарешті говорити правду. respect
avatar
0
5 oles • 22:38, 27.10.2014 [Лінк на твір]
Дякую Вам, пані Наталя, за уважне ставлення  до Історії діяльності ОУН-УПА.
Я також як і Ви,переймаюся історією, хоч і не на професійному рівні.
Займаюсь цім з єдиною метою, - встановити істину, і визначити причини
тих чи інших трагічних  подій, особливо пов*язаних з масовим нищенням людей:
війни. голодомор, репресії. Що до вказаної теми, то я маю інші свідчення і докази
цієї трагедії. Я ні кому не нав*язую своїх своїх переконань і з повагою відношусь  до
інакодумців. Щиро, Вам
s-7
avatar
0
11 Таля • 23:37, 28.10.2014 [Лінк на твір]
Нажаль, історію люблять підпасовувати під власне бачення. ЇЇ треба шукати  у об`єктивних джерелах.
avatar
0
6 укран • 17:07, 28.10.2014 [Лінк на твір]
Все це мені знайоме, проте дуже дякую за нагадування історії...
Без минулого не буде майбутнього.
Успіхів у творчості.
avatar
0
9 Таля • 23:26, 28.10.2014 [Лінк на твір]
Приємно що це для вас не новина! Переважно молоді люди не дуже то зацікавлені у ході такої історії hands
avatar
0
7 natalka7474 • 19:28, 28.10.2014 [Лінк на твір]
Цікаво було почитати, дякую, п. Наталю!
avatar
0
10 Таля • 23:28, 28.10.2014 [Лінк на твір]
Є багато версій  розколу. Але я хотіла лиш підкреслити, що той хто хоче знати правду її знайде!  Дякую, Наталю, що не оминули!  s-7
avatar
0
8 Таля • 23:25, 28.10.2014 [Лінк на твір]
Дуже дякую за одобрення!  respect


Додати коментар:

Для незареєстрованих користувачів є можливість додавати коментарі до основних, що є на сайті. Для активації форми увійдіть, натиснувши на позначку відповідної соцмережі
ComForm">
avatar


ОСТАННІ 5 КОМЕНТАРІВ до ПОЕЗІЇ та ПРОЗИ і до новин

(50 коментарів Ви можете переглянути на сторінці "НАШ ТОП ++")

leskiv: Щиро дякую за коментар s-16

leskiv: Пречудова у вас уява. Сподобався вірш. respect


     


Форма входуу
ОНЛАЙН - РОЗМОВНИК    
    (міні-чат)

    АВТОР-АДМІН САЙТУ: Facebook,
    Instagram,
    Viber: 0680839579
    E-mail: vagonta@gmail.com


НАЙПОШИРЕНІШІ
КЛЮЧОВІ СЛОВА
Copyright MyCorp © 2006 Хостинг від uCoz