Нд, 22.12.2024, 22:10
Меню сайту
Категорії каталогу
Проза [1058]
Прозові твори друкуються тільки тут
Відеовірші [134]
Аудіовірші [49]
Українцям [2700]
Вірш-пісня [546]
Вірші про Україну [1482]
Вірші про рідний край [811]
Вірші про мову [282]
Збірки поезії, поеми [112]
Абетка [23]
Акровірш [32]
Байка [108]
Загадки [16]
Верлібр [144]
Елегія [51]
Історичні вірші [290]
Вірш-усмішка [1000]
Вірші про сім'ю [402]
Вірші про рідню [152]
Вірші про жінок [663]
Вірші про чоловіків [111]
Вірші про військових, армію [211]
Вірші про Перемогу, війну [415]
Вірші про кохання [3396]
Вірші про друзів [715]
Вірш-казка [132]
Казка (проза) [29]
Проза для та про дітей [19]
Вірші для дітей [334]
Вірші про дитинство [323]
Вірші про навчання [59]
Вірші про професію [83]
Вірші про eмiгрантів [147]
Вірші в перекладі [708]
Вірші про свята [204]
Вірші про спорт [18]
Вірші про природу [1225]
Вірш-тост, вірш-привітання [121]
Для мене поезія - це [191]
Поети [275]
Поетична майстерня [51]
Оповідання, про поетів, творчість [24]
Релігія [320]
Щастя - ... [600]
Жінка - ... [263]
Життя... [4494]
Філософам [1308]
Громадянину [914]
Метафізика [157]
Опитування для Вас:
Що є загрозою розвитку української мови?
Всего ответов: 497

ШЛЯХ до ТВОРУ:  

         
Вірші/статті категорії та розділи української поезії, українська проза
    Твори за тематикою категорії та розділи української поезії, українська проза Проза
 

Пригадала давню історію

 Пригадала давню iсторiю

Пригадала давню історію, про яку забула. Поштовхом для цього стала передача А. Малахова про непедагогічні прийоми вчителя
початкових класів у вихованні дітей. 
 
      Дуже поспішала в школу на роботу. Попереду мене йшла дівчинка років восьми з рюкзаком за плечима. Вона не йшла, а пленталась. Її  постать красномовно вказувала на те, що у дитини не все гаразд. Я наздогнала її, зняла  з неї рюкзак, взяла за руку.  Звісно, я запитала, чому вона така сумна. Дитина помовчала, а потім говорить: «Я не хочу йти до школи». 
     — Чому? Тебе хтось ображає?
     — Ні. У мене багато друзів. А тільки моя вчителька мене не любить, навіть, ненавидить. Вона завжди мене обходить, кричить. 
    Все стало зрозумілим. 
 
    Пройшли роки. І мені прийшов час навчати цю дитину в старших класах. Не відмінниця була (не всім же навчатися відмінно), але чуйна і товариська, трудолюбива, справедлива, надійний помічник класного керівника, прекрасний організатор і вірний друг. Будь-яка похвала буквально змінювала її на очах. А що вже краси була неймовірної, тільки картини писати з неї. Цікаво, що у багатьох виробилася така думка, що дитина хороша тільки в тому випадку, якщо вона добре навчається.  Це зовсім не так. Скільки разів я переконувалася в тому, що часто якраз ті діти, яким не давалося навчання, ставали відмінними людьми. 
 
    Через багато років, уже дорослі люди, вони підходили і просили пробачення за свої дитячі провини: за розбите скло у шафі, за розбите вікно, за пописаний стіл, за вимазаний пастою екран на стіні і, навіть, за пошарпані на уроках нерви. Було й таке, що зізнавалися в провині, про яку я не знала, через багато років. Це й зрозуміло: каменем висіла вона на душі. А от відмінники  іноді можуть пройти мимо і не привітатися. Ось так.  З відмінників ми часто виховуємо моральних егоїстів, навіть, не підозрюючи про це.   
 
     Дівчина закінчила школу. Вийшла заміж. Народилося двійко дітей. Прийшов час віддавати старшу дівчинку до школи. І треба ж було такому трапитися, що вона повинна була навчатися у маминої першої вчительки. Жах відбився в очах матері, адже вона, як ніхто, знала, що цей педагог не любить дітей і, навіть, ненавидить їх! 
Що можна до цього додати, не знаю. 
 
     На все життя запам’ятовують діти все, що робить для них класовод, класний керівник, просто вчитель. Пам'ятаю, як один мій знайомий розповідав мені про вчителя музики, яка навчала дітей у себе вдома. Перед тим, як проводити урок, вона годувала дитину, а після закінчення давала 10 копійок (було це за часів радянської влади) на кіно. Звісно, що це було у випадках з дітьми з незаможних сімей. Але ж уявіть собі, що це була за людина!  
     
    Будь-які незначні дрібниці мають для  дітей величезне значення. Ми можемо про це забути, а вони пам’ятають: просушене на батареї мокре взуття дитини (поки сушилося взуття, дитина сиділа на уроках  у  туфлях свого класного керівника), пришитий відірваний ґудзик, відремонтований замок на «змійці» куртки, допомога в розв’язанні важкої задачі, відвідання дитини в обласній лікарні, зав’язування дівчаткам бантів. До речі, на зустрічі випускників вони обов’язково про це згадують. 
 
     На одній такій зустрічі до мене підійшла висока худорлява жінка. Це була Наташа Н. Я добре пам’ятаю її. У неї  нелегка доля. Мати невідомо куди ділась, батько рано помер після важкої тривалої хвороби.  А Наташа  приїхала з Росії до своєї бабусі, батькової матері, колишньої вчительки початкових класів.  Дівчина прийшла до нашої школи в десятий клас. Української мови вона, звісно, не розуміла.
 
      Обняла мене. Заговорила скоромовкою на російській мові з характерним аканням (живе вона в Московській області):
      — Вы даже не представляете,  а-как часто я Вас вспоминаю. Помните, как Вы вели урок, а-смотрите на меня, а я ничего не понимаю из того, что Вы объясняете. Тогда Вы мне а-сказали, что пока все пишут в тетрадях, Вы будете  объяснять мне всё по-русски. Если бы Вы  только знали, как я Вам была а-благодарна! Я и своим детям  рассказала про Вас. 
     Така ось історія із шкільного життя. 
 
     На  все життя вони запам’ятовують  і образи з боку вчителів. Сама по собі така річ просто неприпустима.  
На мій погляд, мірилом якості роботи вчителя є ставлення до нього дітей. Ніякі грамоти, медалі не можуть так точно оцінити роботу вчителя, як наші діти. 
 
 
     Пам’ятаю одного психолога-практиканта в нашій школі, який провів серед учнів старших класів опитування за допомогою анкети. В такий спосіб була зроблена психолого-педагогічна характеристика кожного вчителя за 5-бальною системою. Все, що написали діти про своїх вчителів, відповідало дійсності. Ми про себе все це знаємо і думаємо, що діти нічого не помічають. А вони бачать  все! І оцінку дають об’єктивну. 
 
Серпень. 2013 рік
Фото з Інтернету

Додав: kraynyuk46 (16.11.2016) | Автор: © Крайнюк Надія
 
Розміщено на сторінці: Проза

Поділіться цією новиною у Фейсбуці або роздрукуйте:

Переглянули твір - 2061 чол.
 
  
  у Вас # закладок

Автору за твір:

 



Автор чекає на Вашу оцінку та коментар
Всього коментарів: 23
avatar
0
1 Asedo1949 • 14:51, 16.11.2016 [Лінк на твір]
Ваші чудові спогади зачепили струни мого серця. Я чудово розумію, що вчителі, як і всі люди, знають, що вчитися однаково добре всі учні не можуть, але хто б що не казав, а відношення вчителя, і не тільки, до відмінника і двієчника дуже відрізняється, хай він буде, навіть, із золотим серцем, в класі він першим не буде. Це, як в соціальній сфері життя; вищий клас не буде водитися із бомжем, але менше з тим, кожний має те, на що заслуговує, а життя вражає свою різноманітністю. А згадалося мені ось що - я дуже любила свою першу вчительку перших - четвертих класів Софію Прокопівну. Вона була для нас, як мати, принаймні, мені так здавалося і моїм друзям, що любили вчитися, а ледачкуваті завжди висловлювали своє незадаволення, на щастя, їх було мало. Їй було десь років 40-45 і в неї не було своїх дітей, тому вона віддавалася вся роботі. Ми, як ті горобинята, тулилися до неї і переживали. Коли вона захворіла, пам'ятаю, ми, особливо дівчата, приходили її провідувати, старалися щось допомогти, хоч яку допомогу може дати хворій людині купа галасливої дітвори.., або вона ходила в школу з дуже потертим портфелем, а нам хотілося, щоб вона була найкращою, тому на день вчителя, ми подарували їй нову, модну на цей час сумочку, не кажу вже за квіти якими обсипали її кожного разу... Але пройшли роки... Ми всі розлетілися хто - куди, а наша вчителька продовжувала мучитись з першачками і віддавати в інші руки четвертокласників. І ось мені вже теж за сорок, а образ першої вчительки не дає мені спокою. Одного разу, приїхавши у відпустку до рідних, я вирішую відвідати свою вчительку. Їй на той час було вже десь під дев'яносто. Вона була на пенсії і жила біля своїх небіжів, похоронивши давно чоловіка. Яке було моє розчарування, коли приймаючи квіти, вона не впізнавала з ким розмовляє. А я собі нафантазувала, підігріта кінофільмом, що ми зустрінемось, як давні друзі і почнеться; а пам'ятаєш, як той...чи та...
Тепер, на старості літ, я добре її розумію, а тоді я не знала, як себе повести... отак мовчки просидівши, ми розійшлися і тепер уже назавжди.
avatar
0
3 kraynyuk46 • 19:49, 16.11.2016 [Лінк на твір]
П. Катерино, дякую Вам за коментар-спогад. Бачу й сама, що своїм твором сколихнула Вашу душу. Мабуть, всі згадують своїх вчителів. Частіше добрим словом. А буває й гіркий спогад. 
А те, що Ваша перша вчителька не змогла Вас згадати - не рідкість. Старенькі, вони не можуть нас всіх згадати, адже з часом ми й самі дуже змінюємося зовні. Тому треба просто назвати своє ім'я, пригадати яскраві події, які б викликали у них минулі картини шкільного життя. Їх пам'ять стає слабкою, хоч не у всіх. Прикро, звичайно, за описану Вами зустріч.  Добре, що Ви тепер і самі розумієте, що тут справа зовсім не у Вашій улюбленій вчительці.
Дякую Вам щиро! Хай все у Вас буде добре!
avatar
0
2 allagrabinska • 19:45, 16.11.2016 [Лінк на твір]
Надійко. ви певно чуйна людина і чудовий вчитель! Якби більше у нас було таких людяних вчителів, то і країна наша була б краща!... Твір зачепив за душу!!!
avatar
0
4 kraynyuk46 • 20:09, 16.11.2016 [Лінк на твір]
Я не можу сказати, яка я людина і вчитель. Одне знаю точно, що ні разу не пожалкувала, що обрала професію вчителя. До мене і зараз ідуть мої випускники - хто за порадою, хто з вітаннями, а хто просто відвести душу. І я цьому дуже рада. Мої двері відкриті для всіх. 
***Дякую Вам, Аллочко, за такий приємний, теплий коментар! Хай Вам в усьому щастить!
avatar
0
8 allagrabinska • 21:38, 16.11.2016 [Лінк на твір]
:) !!!
avatar
0
5 Мурашка • 20:15, 16.11.2016 [Лінк на твір]
І мене на спогади потягнуло.Я з жахом згадую свою
першу вчительку,бо вана била мене пінійкою по руках за те,
Що я була ліворука,виставляла на висміхання всього класу,
про травму моєїї душі не думала.,але було багато чуйних ,добрих
вчителів,у загадках своїх й досі їм дякую за це. 55555 up
avatar
0
9 kraynyuk46 • 23:47, 16.11.2016 [Лінк на твір]
На жаль, і таке буває. А за ліворукість взагалі не можна наказувати дітей, і, навіть, примушувати писати правою рукою. Тому що, нервові центри, які відповідають за праву руку, знаходяться у нас в лівій частині півкулі, в той час, як у лівші вони розміщені в правій півкулі головного мозку. Прикро, що у Вас виникають неприємні спогади. Але ж порядних вчителів у Вас було більше. 
Дякую Вам, п. Галино, за коментар! Хай все буде добре!
avatar
6 sergeycsd • 20:33, 16.11.2016 [Лінк на твір]
Ой, це чиста правда! Я особисто своїм духовним розвитком завдячую батькам, вчителям і великому Маестро, покійному художньому керівникові Державної Академічної хорової капели "Дударик" Миколі Кацалу. Оце був педагог!
Дякую за твір, Надіє!
avatar
0
10 kraynyuk46 • 00:06, 17.11.2016 [Лінк на твір]
Приємно, Сергію, що Ви так тепло і сердечно згадуєте не тільки своїх педагогів, а і батьків, як наставників. 
Бажаю Вам успіхів, наснаги у творчості, щастя! З повагою!
avatar
0
7 leskiv • 21:25, 16.11.2016 [Лінк на твір]
up respect
avatar
0
11 kraynyuk46 • 00:07, 17.11.2016 [Лінк на твір]
Дякую, п. Таміло! Хай щастить!
avatar
0
12 ruhlyvy • 00:32, 17.11.2016 [Лінк на твір]
Чудове оповіданнячко, Надя! Не маю сумніву, що ти є класною вчителькою! respect А ось у мене гарні спогади, лише про Панну Диомидівну - мою саму першу учительку. Всі інші учителі в моїй школі, або викликали у мене криву посмішечку - ідіоти та невігласи, або просто нейтральне ставлення - спасибі, що не ідіоти і не такі ВІДВЕРТІ невігласи... ;) Я аналізував все це не один раз і дійшов висновку, що такому, як я, потрібна була ЕЛІТАРНА школа. А так - я вважаю, що серед таких учнів(вважай, третина класу була - діти з маргінальних сімей!) та таких сірих вчителів, я просто марно витратив добрячий шмат мого життя! Якщо я щось і згадую про школу, то виключно негатив! Міг би не одне оповідання про це написати...
avatar
0
13 kraynyuk46 • 10:30, 17.11.2016 [Лінк на твір]
Дякую, Борю, за такий розгорнутий коментар. Знаєш, ти, мабуть, маєш рацію в тому, що навчатись треба було тобі, таки дійсно, в елітній школі. Переконана, що життя б твоє склалося зовсім по-іншому. 
Прикро, звичайно, що згадуються неприємні моменти із шкільного життя. ***Хай тобі щастить! Бережи себе і будь здоровий!
 
avatar
0
14 karas • 20:53, 17.11.2016 [Лінк на твір]
Школа - це ціла філософія , але чи потрібна така надмірна філософія для дітей ... yes
avatar
0
15 kraynyuk46 • 23:13, 17.11.2016 [Лінк на твір]
Дякую Вам за коментар. Згодна з Вами, щодо надмірної філософії для дітей. Шкільні програми стають непосильними для них. Будемо сподіватися на зміни на користь учнів. ***Хай все буде добре! З повагою!
avatar
0
16 Лілія • 07:20, 18.11.2016 [Лінк на твір]
Читаючи рядки, мимоволі згадала і про свої шкільні, прекрасні роки, надто чуйних - людей з великої літери, усіх без винятку моїх вчителів.
avatar
0
17 kraynyuk46 • 11:22, 18.11.2016 [Лінк на твір]
Дякую Вам, Ліліє, за коментар. Як приємно читати теплі слова, які Ви  написали про своїх вчителів. До речі, у мене теж були вчителі і наставники з великої літери. ***Хай Вам щастить в усьому!
avatar
0
18 spydut • 20:58, 18.11.2016 [Лінк на твір]
Добрий , правдивий вчитель - батько , мати і родина , поганий - найлютіший ворог ! Про це треба памятати тих хто вчить і десь когось навчає , про силу слова і впливу його на кожне життя ! yes
avatar
0
19 kraynyuk46 • 22:17, 18.11.2016 [Лінк на твір]
Дякую Вам, Станіславе! Ви написали золоті слова Хай Вам щастить!
avatar
0
20 iv-ann • 20:23, 19.11.2016 [Лінк на твір]
ДОбрі вчителі завжди в нашій памяті ! up
avatar
0
21 kraynyuk46 • 09:50, 20.11.2016 [Лінк на твір]
Дякую за коментар! Ваша правда. Через усе своє життя ми проносимо світлі образи цих дорогих серцю людей. ***Хай Вам щастить!
avatar
0
22 Pylyp • 21:14, 22.11.2016 [Лінк на твір]
Від пятого до десятого класу я знав російську мову і літературу ліпше української. Це тому, що Лідія Іванівна Чуйко і Наталія іванівна Сівальова - вчителі від Бога. У них завжди знаходився час на позакласну роботу з нами: літературні читання, художня самодіяльність тощо.
А українську мову і літературу читав завуч у якого завжди не було часу, як на класну, так і позакласну роботу.
avatar
0
23 kraynyuk46 • 10:27, 23.11.2016 [Лінк на твір]
Дякую п. Петре, за коментар. Такі приклади недобросовісного ставлення вчителя до своєї роботи, на жаль, не поодинокі. І діти знають про це і пам'ятають все життя. І, так, як і Ви, вдячні тим, яких називають вчителями від Бога. 


Додати коментар:

Для незареєстрованих користувачів є можливість додавати коментарі до основних, що є на сайті. Для активації форми увійдіть, натиснувши на позначку відповідної соцмережі
ComForm">
avatar


ОСТАННІ 5 КОМЕНТАРІВ до ПОЕЗІЇ та ПРОЗИ і до новин

(50 коментарів Ви можете переглянути на сторінці "НАШ ТОП ++")
leskiv: Щиро дякую за коментар s-16

leskiv: Пречудова у вас уява. Сподобався вірш. respect

kraynyuk46: Так, зло і підлість трапляються серед людей. Але, на мою думку добрих, чуйних людей більшість. Вони підтримають і допоможуть. Треба вірити в к

kraynyuk46: Дякую, п. Таміло. table-2       


Форма входуу
ОНЛАЙН - РОЗМОВНИК    
    (міні-чат)

    АВТОР-АДМІН САЙТУ: Facebook,
    Instagram,
    Viber: 0680839579
    E-mail: vagonta@gmail.com


НАЙПОШИРЕНІШІ
КЛЮЧОВІ СЛОВА
Copyright MyCorp © 2006 Хостинг від uCoz