Про розкол ( розбрат ) у лавах ОУН є багато свідчень учасників тих подій.
Але дивно, що вони багато в чому суперечать офіційній версії. Виходячи із
таких свідчень, виникає сумнів у правдивості офіційної версії, мабуть скорегованої з ідеологічних міркувань , або просто внаслідок поверхневого
ставлення до тих подій.
Степан Бандера, звичайно, був одним з провідних учасником того розколу.
Але, чи він особисто був ідеологом цього розбрату, чи піддався впливу якихось «позапартійних» чинників. Достеменно, що напередодні Другої світової війни, до організації діяльності ОУН, з боку молодої генерації («діяльності») до ПУН було багато претензій. Спочатку , сподвижники Бандери виступали як реформатори, потім як опозиціонери, і в кінці
перетворилися в заговірників.
Голова Проводу ОУН А.Мельник пропонував реорганізацію структури ПУН,
Ввести до його складу нових членів. Бандері він пропонував посаду Референта по зв'язкам з краєм. Практично ,це була б друга особа , після Голови, в організації на теренах Східної Європи. Єдине, що залишалось незмінним, відповідно до Статуту ОУН, це підзвітність референта Голові ПУН.
Далі , наводжу свідчення учасника тих подій і автора книги «Розбрат» Зіновія Книша:
Хто знає, може б до того й дійшло, якби за плечима заговірників не діяли тайні сили, що перемінили їх з опозиціонерів у заговірників і безупинно штовхали на шлях боротьби за владу, замість змагати до реформи ПУН. Найбільше пер до того Ріко Ярий. Я особисто був свідком, як він танцював навколо Бандери в Завберсдорфі, запрошуючи його до себе на хутір у гостину. Просто несмачно було глядіти, як старша будь-що-будь людина, колишній старшина, а тепер член ПУН і Провідник Великонімецького Терену скаче довкола того молодика. На цьому місці не від речі буде ближче спинитися на особі Ріка Ярого, що стільки лиха накоїв в ОУН. Г. Полікарпенко, автор брошури "Організація Українських Націоналістів під час другої світової війни" ось такими словами характеризує особу Ярого та його участь у змові Бандери: "Один з аргументів, що промовляє за наявністю німецько-советської руки в розколі, є між іншим особа Ріхарда Ярого. Його постійна тяга до німецьких кіл, його міцні зв'язки з німецькими чинниками в спробах тероризувати Провід ОУН є речами загальнознаними для всіх, хто жив минулого десятиліття в Німеччині у сфері українських політичних інтересів. Ярий був на чолі диверсії доти, доки впевнився, що розкол став хронічним явищем. Забезпечивши сталість диверсії, Ярий блідне й відходить у тінь. "Мурин зробив своє, мурин може відійти". Його зловіща фіґура знову появляється на денне світло 1943 року тоді, коли Німеччина робить спроби впрягти в свою вже розхитану колісницю деякі українські сили з лісу. Тоді, як для кожного члена ПУН революційна діяльнісь була зв'язана з матеріяльною скрутою, а іноді і зо злиднями, Ярий доробився двох маєтків, у Фалькензее коло Берліна і в Пріґніц коло Відня. Що він виконував в українському середовищі не лише завдання Ґітлера, свідчить те, що він довгий час по останній війні перебував летально в Австрії, в свому маєтку під Віднем. Ярий, без сумніву, був найяскравішою фігурою розколу в сенсі обдарованости, політичного розуму і свідомої підлоти. (Г. Полікарпенко: Організація Українських Націоналістів під час другої світової війни, /V доповнене видання, за редакцією Б. Михайлюка. На чужині 1951, ст. 43-44).
А.Мельник розумів, що з фінансами організації не все ладно, і вимагав від Ярого( Ярги нім.) постійної звітності, котрої той уникав. Ярому було потрібно якимось чином «сховати кінці у воду» і уникнути покарання за розтрату. Виходом з такої ситуації, для себе, Ярий вважав позбавлення Мельника можливості контролювати фінаси. Усунути Мельника з посади Голови Проводу правовим методом було не можливо. Для цього, принаймні, потрібно було рішення Великого збору. Зважаючи на авторитет Мельника, така перспектива для Ярого була примарною. Залишався один вихід,- шляхом розколу організації і виведення її частини з під контролю Голови . Зважаючи на те, що під час тих подій, всі фінанси були у руках Ярого, то він їх і спровадив на організацію розколу.
Про німецьку руку в розколі ОУН читаємо там же (Г. Полікарпенко: Організація Українських Націоналістів під час другої світової війни, /V доповнене видання, за редакцією Б. Михайлюка) на сторінці50; "Поручник Волинець переказав, що в часі його допиту в Гестапо, шеф Гестапо в Рівному, Міллер, заявив: "Ми видали мільйони грошей і вклали несамовиті зусилля, щоб поруч Мельника поставити Бандеру. Ми не пожаліємо нічого, щоб створити ще десять Бандер, а самостійної України таки не буде." (Поручник Волинець був розстріляний німцями в Житомирі).
Стільки Полікарпенко.Натомість Шуляк, правдоподібно краще зорієнтований, бо брав особисту активну участь у подіях того часу на Волині, подає, що німці не розстріляли Волинця, до речі, сотника, а не поручника. Вони вели його на розстріл, але вдалося йому втекти. Пізніше був командиром повстанської сотні на Волині. Коли бандерівці підступним способом роззброювали відділи УПА, сотника Волинця задушили путом.
Багато питань виникає і при ознайомленні з « Акт з дня 10 лютого 1940року»,Котрий був затверджений на конференції в Кракові, і котрий вважається за початок створення ОУН-Б(Бандерівці). Протоколу, як такого, не має в жодному архіві, хто з делегатів і від яких низових організацій був присутній не відомо. Рішення , які були затверджені актом, датуються різними числами: одні 10, інші 11, черговість прийнятих пунктів те ж не соблюдається, ранішніші приймаються 11числом , а пізніші, -10.
Наведені факти явно свідчать про наявність заколоту, з метою позбавлення Голови ПУН контролювати фінанси організації і керувати ОУН в цілому.Після подання Головою до Верховного Трибуналу на організаторів заколоту.
Трибунал заочно виніс смертельний вирок Бандері. Мельник, як Голова ПУН скористався своїм правом, і помилував Бандеру і його сподвижника,зважаючи на їхню молодість.
Мета заколоту була досягнута, єдність ОУН розколота, фінансова основа
Залишилася в руках особи з темними минулими і майбутніми зв'язками
З німецькою контррозвідкою .
«Заговірники в ОУН під проводом Степана Бандери перелічилися. Вони не доцінювали українського народу, в якого, після століть боротьби, державного впадку, терпіння і нарешті національного відродження таки потрапили закорінитися в душі первні правопорядку і пошани до власного, самим собою створеного авторитету. Диверсія Степана Бандери знайшла в собі і за собою стільки сили, що могла розколоти ОУН, створити з її частини власну організацію, зібрати під її проводом велику кількість прихильників і втриматися довший час, фактично по сьогодні, але не могла здобути настільки сили, щоб повністю заволодіти Організацією Українських Націоналістів, зліквідувати всі осередки спротиву до себе і неподільно залишитися виразником ідеї націоналізму. А через те не мала успіху, того успіху, що єдино оправдує в історії революції та внутрішні перевороти. Тільки успіх, повна і беззастережна перемога дає перед майбутніми поколіннями моральне розгрішення за насильство й революцію. Хто переміг — той має рацію, горе тому, кого перемогли!
Диверсія Степана Бандери Націоналістичним рухом не заволоділа. Вона його тільки розколола й оформилася в його частину, нехай і велику. Але бувши обтяжена первородним гріхом потоптання власного авторитету в Організації, зламання власної присяги вірности, вона не встоялася і сама підпала дальшому процесові атомізації. А через те суворий буде над нею колись суд історії.»
Дякую Вам,пані Наталю, що завітали та залишили коментар. Історія, хоч чомусь, та все таки повинна нас навчити,щоб ми не наступали двічі на одні і ті ж граблі. До речі, подібний розкол відбувся у нас і з РУХом. Допоки ще живі учасники і "герої" тих подій об*єктивної інформації недостатньо, а це ж був великий розкол потужної громадської сили в Україні. Якби не було того розколу, то не було б в нашій історії Януковича і К та нинішньої війни на Сході...Заходьте ще, буду радий.Творчих ВАМ УСПІХІВ ТА НАТХНЕННЯ.
Дякую Вам, пане Іване, за коментар та оцінку.Заходьте ще, буду радий. творчих Вам успіхів та натхнення.
Додати коментар:
Для незареєстрованих користувачів є можливість додавати коментарі до основних, що є на сайті. Для активації форми увійдіть, натиснувши на позначку відповідної соцмережі
ОСТАННІ 5 КОМЕНТАРІВ до
ПОЕЗІЇ та ПРОЗИ і до новин
(50 коментарів Ви можете переглянути на
сторінці
"НАШ
ТОП ++")