7 липня, я завжди згадую випадок, який трапився у мене на уроці в шостому класі.
Тема уроку була «Розмноження і розвиток щитника чоловічого (папороті Ліннея)».
Треба сказати, що цей урок я завжди проводила с великим задоволенням, тому що могла використовувати таблиці, гербарії папороті, мікроскопи, навчальний кінофільм. Матеріал хоч і був складним, але засвоювався дітьми відмінно.
Вже вивчили, як відбувається розмноження папороті, закріпили знання про цикл її розвитку (а він дуже складний і тривалий). Вже всі знають, що папороті розмножуються спорами.
Почався етап закріплення вивченого матеріалу. Запитую:
— До якої групи рослин належать папороті і чому?
Піднімається ліс рук!
Відповідь: — Папороті належать до групи вищих спорових рослин, тому що вони мають корені, стебла (кореневища), листки і розмножуються спорами.
— Чи правильно стверджує легенда, що опівночі на Івана Купала можна знайти квітку папороті?
Знову піднімаються руки!
Відповідь: — Неправильно, тому що папороті ніколи не цвітуть. Вони розмножуються спорами.
Раптом піднімається одна рука. Учень встає і говорить: — Що Ви таке розповідаєте? Мої мама і бабуся мені казали, що папороть цвіте один раз на рік.
Люди! Наукові докази і те, що ми побачили під час проведеної лабораторної роботи під мікроскопом (спорангії і соруси зі спорами, які ми зшкрябували голочкою з нижньої сторони листка папороті), виявилися марними! Причому, соруси — мішечки зі спорами — розгортались, опинившись у воді на предметному склі. Там чудово було видно спори.
По-перше, це було дуже цікаво навіть для дорослої людини. По-друге, діти зрозуміли, що в мішечках — спори. Вони висипаються, проростаючи у вологому середовищі, утворюють маленьку зелену пластинку розміром в 1 см, яка називається гаметофітом, тобто першим статевим поколінням. На цій пластинці розвиваються гамети — статеві клітини папороті.
За допомогою води відбудеться запліднення (злиття двох статевих клітин — гамет), після чого на цій пластинці почне розвиватися спорофіт — нестатеве покоління. Із зиготи виросте всім відома папороть з великими листками, стеблом (кореневищем) і коренями. Все це діти вже знали.
Уявіть собі, що треба вчити діткам 6-го класу! Цикл розвитку папороті надзвичайно складний.
Так от цей хлопчина, ігноруючи всі вивчені нами наукові факти, почав доводити мені, що я розповідаю неправду, що я нічого не розумію! І вірить він тільки своїй мамі. Ось така історія.
А я замислилась. Значить, я не зуміла донести до свідомості цієї дитини наукову, вже доведену істину. Чи, може, це дитина сама не зуміла (не захотіла, бо вже закарбувала одну істину) взяти всього, що я дала іншим дітям? Ребус…
І тільки пізніше я, раптом, зрозуміла, що мама зробила велику помилку. Вона повинна була сказати сину про те, що це всього лише легенда, вигадка, міф, казка. Вона цього не зробила. А може й сама вірила в те, чого ніколи не бачила, адже ніяких доказів цвітіння папороті у неї не було?
Спрацював дуже сильний фактор — авторитет матері! Так і залишився у свідомості дитини міф, як ІСТИНА, В ЯКУ ВІН ВІРИТЬ І ДОСІ!!! Тому що так йому розказала про це мама.
Вам, дорогі мої читачі, це нічого не нагадує?
Папороть, мої дорогі, НЕ ЦВІТЕ!!! Ніхто і ніколи не знаходив квітку папороті, тому що вона розмножується спорами, які розвиваються на нижній стороні листка. Ті рослини, які цвітуть, утворюють плоди з насінням. А у папороті немає ні квіток, ні плодів з насінням.
***
Свято Івана Купала для мене подвійне. В цей день я вийшла заміж. Але це вже зовсім інша історія.
07. 07. 2015 рік
Світлина з інтернету
Спочатку ця проза була написана російською мовою.
Переклад зроблено 06. 07. 2020 року
|