Пн, 23.12.2024, 13:05
Меню сайту
Категорії каталогу
Проза [1058]
Прозові твори друкуються тільки тут
Відеовірші [134]
Аудіовірші [49]
Українцям [2700]
Вірш-пісня [546]
Вірші про Україну [1482]
Вірші про рідний край [811]
Вірші про мову [282]
Збірки поезії, поеми [112]
Абетка [23]
Акровірш [32]
Байка [108]
Загадки [16]
Верлібр [144]
Елегія [51]
Історичні вірші [290]
Вірш-усмішка [1000]
Вірші про сім'ю [402]
Вірші про рідню [152]
Вірші про жінок [663]
Вірші про чоловіків [111]
Вірші про військових, армію [211]
Вірші про Перемогу, війну [415]
Вірші про кохання [3397]
Вірші про друзів [715]
Вірш-казка [132]
Казка (проза) [29]
Проза для та про дітей [19]
Вірші для дітей [334]
Вірші про дитинство [323]
Вірші про навчання [59]
Вірші про професію [83]
Вірші про eмiгрантів [147]
Вірші в перекладі [708]
Вірші про свята [204]
Вірші про спорт [18]
Вірші про природу [1225]
Вірш-тост, вірш-привітання [121]
Для мене поезія - це [191]
Поети [275]
Поетична майстерня [51]
Оповідання, про поетів, творчість [24]
Релігія [320]
Щастя - ... [600]
Жінка - ... [263]
Життя... [4494]
Філософам [1308]
Громадянину [914]
Метафізика [157]
Опитування для Вас:
У Вас є власний сайт?
Всего ответов: 551

ШЛЯХ до ТВОРУ:  

         
Вірші/статті категорії та розділи української поезії, українська проза
    Твори за тематикою категорії та розділи української поезії, українська проза Проза
 

Конокрадська честь 6-7

6.

Почувши стукіт у дверях, Йончі Лупул підійшов і відкрив їх. На порзі появився, посміхаючись, Хараламбіє, а за його спиною стояв Рудий, який провів його.
– Раді гостям? – весело запитав.
Йончі Лупул махнув Рудому, що все в порядку й може йти собі до стайні, а потім почав запрошувати гостя до хати.
– Прошу, прошу, заходь, таким гостям завжди раді!
– Гостям двічі раді, по-перше, коли приходять, а, по-друге, коли відходять, – пожартував Хараламбіє.
– Вина чи горілки? – запитав Йончі, намагаючись притаїти хвилювання, яке все більше зростало в його душі.
– Вино глумливе, а горівка буйна. Хто впивається ними – нерозумний, – продовжував жартувати Хараламбіє.
– За те мало хто відмовляється від них, – посміхнувся Йончі. – Чого тобі налити?
– Я думаю, спочатку закінчимо наші справи, а потому вже і могорич вип’ємо.
– Вип’ємо й потому, ось тут я напарував твої гроші, а за цих, що пригнав тепер, якщо мені сподобаються, то скажеш ціну, а я заплучу. Ти знаєш мене, я не торгуюсь, а плачу ціну, яку вимагаєш.
– Це правда, – підтвердив Хараламбіє.
– Ну, тоді по чарці, й гайда до стайні, а потім ми вип’ємо справжній могорич, – сказав Йончі, наливаючи у дві кришталеві чарки міцної слив’янки.
– Гаразд, – погодився Хараламбіє.
– Норок1! – цоркнув Йончі чаркою об чарку.
– За ваше здоров’я, – відповів Хараламбіє й підніс чарку до рота. Випивши по чарці, обидва мужчини вийшли надвір.
Побачивши коней, в Йончія засвітилися очі від радощів. Він заглядав їм в зуби, пригортав їхні голови, гладив їхні крупи й цілував їх.
– Ой, ти молодець, Хараламбіє, – хвалив Лупул конокрада. Я готовий заплатити тобі поверх ціни, яку ти назвеш, хоча й добре знаю, що ціна буде немала.
– Та, що ви, Йончі! Я не вимагаю за них, як дідько за матір, але й за менше, ніж вони варті, теж не віддам, а від добавки я відмовляюся.
– Ну, гаразд, хай буде потвоєму, – махнув рукою Йончі. – Ходімо до хати, там розберемося й могорич вип’ємо.
Хараламбіє вийшов зі стайні, та після кількох кроків пролунав постріл, і він відчув гарячий біль під лівим плечем, здивований повернувся і побачив в руці Йончія револьвер. Тоді зрозумів все. Згаряча хотів накинутися на того й задушити його своїми руками, та вже сили почали покидати його тіло, тоді, посміхнувшивсь, промовив:
– Ну й добавив ти мені до ціни, Юдо!
У відповідь Йончі вистрілив ще раз прямо йому в груди, в яких бухнуло велике тепло, вдарило по люті, й лють розтанула, зникла. В останню хвилину свого життя він побачив згасаючі контури Йончієвих стаєнь, чорну лінію яблунь, а потім зорі на холодному осінньому небі і, помираючи, здогадався, що в «Золотій підкові» його чекає Рувим із смаженою гускою, токайським вином, а чорнобрива Анна вже більше не прийме його в свої обійми.
З-поза стайні появилася постать Рудого, Лупул кивнув йому на знак головою, що справу завершено, а сам попрямував через місток.
Рудий приблизився до мертвого конокрада і здивовано глянув на його веселе мертве обличчя, яке продовжувало усміхатися під блідим місячним промінням, потім взяв мертве тіло і поставив на приготовлений, за наказом його господаря, ще звечора для цього діла віз з соломою, накрив тіло соломою, запряг коня і рушив через сади в напрям до річки Тиси, ведучи коня за вуздечку.
Віз раз у раз жалібно поскрипував, наче оплакував мертву нічну тишу.

7.

7
Іван Кочерга сидів на сухому яблуневому пні вкінці Лупулового саду і чекав на Хараламбія, який мав повернутися від Йончія Лупула. Коней, яких Лупул взяв від Хараламбія, вони обидва крали, – так що половина грошей припадала йому.
Кочерга думав в цю ніч перейти Тису і добратися до старого Коцора в Трибушани, в якого ховав крадених коней і тримав свої гроші, які заробляв на крадених конях.
Багато дечого навчився Іван Кочерга від нього. Старий Коцор в свої молоді роки розумівся на конях дуже добре і був відомим конокрадом. Тепер він став чесним багатим ґаздою, якого всі поважали, але радо допомагав молодим конокрадам. «Бо це кляте ремесло», як раз увійде в кров, то вже не забудеш його, хіба лиш на тому світі», – часто «сповідався» старий перед Іваном.
В старого Коцора Іван тримав захованих ще п’ятеро коней, яких думав післязавтра продати в Ужгороді Пейтеру Лойошу, який завжди купував їх від нього.
Кочерга вже мав досить зібраних грошей, щоб покинути «кляте ремесло» і почати чесно ґаздувати, як почав колись старий Коцор. Трохи землички вже купив, і пару молодих коней тримав для себе, ще думав побудувати хату, бо вже знайшов собі дівку, з котрою одружиться.
Іван Кочерга знав, що будь-котрий ґазда з Вишавської Поляни радо віддав би за нього дівку, хоча й всі здогадувалися, чим він займається, але він собі вибрав найбіднішу дівчину – круглу сироту, наймичку скупого та злого ґазди Аркадія Юркуца. То була Митринюкова Івона.
Іван Кочерга закохався в Івону ще здавна, коли вони були малими дітьми. Тоді він, як і вона, служили в Аркадія. Він випасав ягнята і худобу скупого ґазди. Івона Митринюкова була далекою родичкою Аркадія Юркуца. Після смерті її батька, матері і меншого братика на тиф, Аркадій забрав Івону до себе. Трохи поля й хату, яку залишили після себе Митринюки, він продав жидові Янкілю, домовившись з тим, що нібито Василь Митринюк позичав від жида грошей, яких не встиг повернути.
Хоча всі люди з Вишавської Долини знали, що то велика брехня, та їх це не обходило, бо хто ж погризеться з Аркадієм за бідолашну сироту?!
– Я й так даремно її годую, бо як тільки підросте, підніме хвіст і піде, не сказавши мені ні спасибі за хліб та сіль, – нарікав на Івону Аркадій Юркуц.
Бідна ще дев’ятирічна дівчина приносила тоді більше користі, ніж споживала «хліба й солі», за якими стільки плакав Аркадій.
Іванко Кочерга тільки на два роки був старшим від Івонки. Коли бачив, як Юркуцові хлопці цілий день гупкають кулаками в її плечі та смикають за брудні нерозчесані коси цієї босої в довгій брудній дрантивій сорочці дівчини, то й сам багато разів смикав її за коси, штовхав та щипав. Найбільше дратувало його те, що це босе «щенятко» не сердиться, не охороняється, й навіть не плаче.
Та одного разу, коли Івона розбила глечик із сметаною, й Аркадій відшмагав її батогом так, що дівчину відливали водою, поки не прийшла до тями, одинадцятирічний Іванко Кочерга порозбивав всі Юркуцові глечики, які висіли на кілках перед хатою, а потім повилиав все молоко, сметану й тридцятилітрову бербеницю сирянки, яка стояла в шопі. Пі-сля того побив до крові обоїх Юркуцових хлопців, набагато старших від нього, і втік в ліс, заклянувшись, що стане великим опришком, як Олекса Довбуш, і запалить Юркуцову хату, а самого Юркуца зі всією родиною його леґіні-опришки посічуть на мак. Тоді він посадить Івону на білого коня, або краще на вороного, бо він страх любив вороних коней, і повезе її в гори й там зробить своєю дружиною, яка буде чекати і виглядати його зі своєю ватагою з грабіжництва панів і таких злих та скупих ґаздів, як Аркадій Юркуц, а гроші та золото й худобу він буде роздавати бідним людям, які споминатимуть його, Івана Кочергу, з роду в рід, як споминають Олексу Довбуша.
Після кількох днів холоду та голоду малому Іванкові пропала охота опришкувати, і він найнявся служити в Трибушанах до Остапа Коцора, який трохи-потрохи навчив хлопця «клятого ремесла», яке Іван почав з пари Аркадієвих молодих коней.
Враз Іванові думки перервав постріл, луна якого покотилася долиною Ронішори, вдаряючись об горби Горавиць.
– Що за чорт?! Це ж з-поза річки, з Лупулового обійстя, – ледве встиг Іван здивовано прошептати, як з того самого боку пролунав і другий постріл.


Додав: traistamihai (18.08.2010)
 
Розміщено на сторінці: Проза

Поділіться цією новиною у Фейсбуці або роздрукуйте:

Переглянули твір - 1667 чол.
 
  
  у Вас # закладок

Автору за твір:

 



Автор чекає на Вашу оцінку та коментар
Всього коментарів: 2
avatar
1 Did • 07:06, 20.08.2010 [Лінк на твір]
З глибин народного життя ти, Михайле, береш усі свої оповідання, бо непідробна глибока народність супроводжує кожне із них. Вони всі зігріті теплим гумором, усмішкою, дотепом.
Гарно, Михайле, дуже гарно пишеш!
up hands yes
avatar
2 traistamihai • 18:42, 20.08.2010 [Лінк на твір]
гарно, гарно, вам дякую (Пане Діду :))


Додати коментар:

Для незареєстрованих користувачів є можливість додавати коментарі до основних, що є на сайті. Для активації форми увійдіть, натиснувши на позначку відповідної соцмережі
ComForm">
avatar


ОСТАННІ 5 КОМЕНТАРІВ до ПОЕЗІЇ та ПРОЗИ і до новин

(50 коментарів Ви можете переглянути на сторінці "НАШ ТОП ++")
leskiv: Щиро дякую за коментар s-16

leskiv: Пречудова у вас уява. Сподобався вірш. respect

kraynyuk46: Так, зло і підлість трапляються серед людей. Але, на мою думку добрих, чуйних людей більшість. Вони підтримають і допоможуть. Треба вірити в к

kraynyuk46: Дякую, п. Таміло. table-2       


Форма входуу
ОНЛАЙН - РОЗМОВНИК    
    (міні-чат)

    АВТОР-АДМІН САЙТУ: Facebook,
    Instagram,
    Viber: 0680839579
    E-mail: vagonta@gmail.com


НАЙПОШИРЕНІШІ
КЛЮЧОВІ СЛОВА
Copyright MyCorp © 2006 Хостинг від uCoz