Нд, 24.11.2024, 06:21
Меню сайту
Категорії каталогу
Проза [1051]
Прозові твори друкуються тільки тут
Відеовірші [134]
Аудіовірші [49]
Українцям [2699]
Вірш-пісня [546]
Вірші про Україну [1482]
Вірші про рідний край [808]
Вірші про мову [270]
Збірки поезії, поеми [112]
Абетка [23]
Акровірш [32]
Байка [108]
Загадки [15]
Верлібр [144]
Елегія [51]
Історичні вірші [290]
Вірш-усмішка [999]
Вірші про сім'ю [402]
Вірші про рідню [152]
Вірші про жінок [663]
Вірші про чоловіків [111]
Вірші про військових, армію [211]
Вірші про Перемогу, війну [415]
Вірші про кохання [3388]
Вірші про друзів [715]
Вірш-казка [132]
Казка (проза) [29]
Проза для та про дітей [19]
Вірші для дітей [334]
Вірші про дитинство [323]
Вірші про навчання [59]
Вірші про професію [83]
Вірші про eмiгрантів [147]
Вірші в перекладі [708]
Вірші про свята [203]
Вірші про спорт [18]
Вірші про природу [1224]
Вірш-тост, вірш-привітання [121]
Для мене поезія - це [191]
Поети [275]
Поетична майстерня [51]
Оповідання, про поетів, творчість [24]
Релігія [316]
Щастя - ... [600]
Жінка - ... [263]
Життя... [4484]
Філософам [1308]
Громадянину [909]
Метафізика [157]
Опитування для Вас:
Де Ви працюєте?
Всего ответов: 637

ШЛЯХ до ТВОРУ:  

         
Вірші/статті категорії та розділи української поезії, українська проза
    Твори за тематикою категорії та розділи української поезії, українська проза Проза
 

повість- сага "ТАМ,ДЕ ПЛАКАЛА ЧАЙКА" -5-й розділ

-5-

Нове століття почалося потрясінням в усьому світі. Раптово, неочікувано виникла економічна криза у більшості країнах. Усе людство ворохобилося, неначе розбурханий бурею океан. У місті то тут, то там зявлялися якісь дивні люди, що пророкували  наближення кінця світу. Явдошка кожного разу приносила в дім жахливі новини.

- Антихрист має скоро прийти на землю. Ось-ось кінець світу настане! На кладовищі он чорт зявився. Очі горять, з роту полумя вилітає. Хто пізно проходить повз кладовище, того той дідько душить, роздягає і в розриту могилу кидає. - Фрося перелякано хрестилася, боячись за свого непутящого чоловіка, що приходив додому під ранок, а Марія слухала ці оповідки з широко розкритими очима. Ходила за Явдохою й вмовляла її ще щось розповісти. Явдошка жаліла дівчинку і коли випадала вільна хвилина пригортала до себе та розповідала різні дивні історії про Ісуса Христа, про святих угодників.

Одного разу вернулася Явдошка з базару уся розпашіла, неначе помолодшала на років десять.

- Ой, що я вам зараз розповім! Впіймали таки того дідька, та то зовсім не чорт був, а розбійник переодягнений. Голову з гарбуза зробив, свічки туди повставляв, на ноги пружини поначіпляв і грабував усіх! Та один заводський повертався додому, у кума засидівся; трохи собі хильнув, то йому і море по коліна, а тут той дідько, та й до нього, а той не довго думаючи і каже: «А йди-но сюди, ваша чортова величність, силами поміряємося! Я –каже,- одним ударом болванку чавунну розбиваю.» Та хрусь йому по гарбузу, аж той ноги задер. - Марія зайшлася сміхом, а двойко близнючок застрибали, плескаючи в долоньки.

- Чого ви розверещалися тут? Костянтин Єфремович сплять і Костика ледве заспокоїла. - Невдоволено проказала Фрося, спускаючись сходами.

- О, велике цабе Костянтин Єфремович! Вони уночі швендяють не знати де, а вдень мають усі навшпиньках ходити. Краще би за справою наглядав. Мабуть забув, коли у пекарні був. Костянтин Єфремович! - Забуркотіла Явдошка. - На базарі он зелень і мясо знову в ціні виросли. Скоро не буде за що й купувати! - Пхнула з пересердя кошик з покупками.

- Ти, Явдошко, забуваєшся! Розпустилася зовсім!

- А чого мені не забуватися, Фросю? Не можу я дивитися, як ви страждаєте! Троє діточок! Он з четвертим вже ходите, а добро тане, наче лід на сонці. За Марією мені душа болить. Хоч, дякувати Богу, княгинечка сирітку не забуває. - Фрося обняла Явдошку і заплакала.                                                               -Прости мені, прости, Явдосю! Сил моїх більше немає. У мене й у самої серце за нею болить. Оббираємо ми її до ниточки. Поки виросте, то геть без посагу залишиться.

- Чого про потім думати? Он розповідають, що пішов паламар з Ісакиївського собору у ту пятницю до лісу, щоби пруття на мітла нарізати, а там на гілках чорти порозсідалися і гойдаються та й лопочуть: «Наш час настав! Наш час!» А хіба не правда? Там страйкують, там протестують, там вбивають., там обкрадають - кінець світу надходить!

Економічна криза трохи загальмувала, та політична атмосфера в Росії була настільки наелектризована, що навіть далекі від усілякої політики люди, відчували що має щось ось-ось статися. 27 січня 1904року цей набряклий нарив раптом вибухнув Російсько-Японською війною.                                                                            Фрося вродила ще одну дівчинку. В домі було не до Марії. Княгиня Євлампієва забрала її на пару днів до себе. Марії вже тоді виповнилося дванадцять рочків. Вона дуже любила гостити у хрещеної. Полюбляла сидіти у величезній бібліотеці княгині і читати книги, або сидіти непоміченою, щоб не заважати, десь у куточку і слухати про що розмовляли поважні дами. Так вона вперше почула про Григорія Распутіна.

- Старець - святий! І все що він не пророкує – збувається. Це другий Нострадамус, а може навіть і сильніший за нього. Лікує накладанням рук, травами і молитвами. – Захоплено говорила одна з дам. Марія і не здогадувалася про кого йшла мова. Побачила Распутіна багато пізніше.

Війна усугубила і так напружені вкрай обставини. Події, які сталися в неділю 27грудня (по-новому 9січня) 1905 року, приголомшили всю країну.

Недільний ранок почався зі сварки Фросі з Костянтином. Такі сварки виникали в домі все частіше і частіше. Тоді гувернантка забирала менших дітей і зачинялася в своїй кімнаті, а Явдоха знервовано грюкала баняками на кухні і жалілася покоївці Груні (решту прислуги вже давно звільнили), а Марія, всіма забута, сиділа в куточку, боячись потрапити розлюченому Костянтину на очі. Того дня дівчинка більше не могла винести тих криків, тихенько одяглася і вийшла на вулицю.                                      З усіх завулків і навколишніх вулиць стікалися гурти святково вбраних людей та збиралися у натовп, який, співаючи церковні пісні, рухався до центру міста. Попереду йшли святково вбрані дівчатка і хлопчаки, переважно такого ж віку, як і Марія. У руках старших людей були церковні корогви, портрети царської родини й образи святих. Очолювали той святковий хід священики. Марія стояла на куті вилиці, коли хтось гукнув до неї з того святкового натовпу: «Панночко, ходіть з нами! До царя йдемо!» Марія приєдналася до перших рядів таких  самих дівчаток. Її охопив якийсь піднесений настрій. Вона йшла і співала разом з тим натовпом. Все нові й нові люди вливалися до того великого потоку. Чім ближче підходили до Зимового палацу, тим частіше зустрічалися солдатські, козацькі і поліцейські загони. Тривожний гул пройшовся по колонні ходаків, але й одразу ж потонув у голосному хорі псалмів, підсиленому першими рядами священиків.

Чиїсь сильні руки вихопили Марію з натовпу, пройнятого ейфорією, і штовхнули у якийсь підїзд. Дівчинка від несподіваності не встигла навіть злякатися.

- Не бійтеся, панночко Маріє! Це я, дядько Петро. - Раптом залпи пострілів обірвали тисячоголосий спів, що доносився з вулиці і стогони, й крики розірвали повітря. Петро підхопив дівчинку і побіг якимись завулками, через якісь захаращені двори. Поки дісталися до Петрової квартири, то там вже знали про те, що сталося на площі. Дружина Петра кинулася до нього зі слізьми: «Господи! Що робиться? Що робиться! За нашою Даркою теж приходили з церкви, щоби йшла з ними, та я її під корито сховала, та сказала, що до куми відправила! А ви ж, панночко Маріє, як там опинилися?»

- Добре, що я йшов від Єлисейових, бачу на Дворцовій вишукалися солдати з гвинтівками і козаки на по-готові вже. Глядь, попереду колони Марійка… Та ми тільки-но у прохідний підїзд вбігли, а тут і стріляти почали. Бігли дворами, заплуталися, то й не знаю що там діялося?

- Крові, кажуть там! Всі хто був у перших рядах, покосило!

- Боже ж мій! У перших же діти були!

- Ще й козацькими кіньми море люду потоптано. Кума Вдовиних розповіла. Сама ледве живою вирвалася.

Петро привів Марію на Василевський вже пізно у вечорі. Груня відчинила двері і кинулася до дівчинки. - Господи! Панночко, де ж вас носить? В домі такий переполох, що господи, ти боже мій!                                                                         У вестибюль вбігла Фрося уся сплакана. Нерви її не витримали і вона здерла з себе хустку та в істериці заходилася хльостати дівчинку. Петро схопив її за руку.

- Годі вам, Єфросиніє Арсенівно! Дякувати Богові, що все обійшлось. Вона не винна.

Явдоха почула істеричні крики Фросі і вискочила з кухні.

- Марієчко, дитинко! - Припала до дівчинки стара, а Марія стояла і по обличчю її стікали сльози страху і образи.                               Костянтин все більше і більше влізав у карточні борги. Постійні домашні сварки й четверо малих дітей довели Фросю до нервового зриву. Марія стала для неї тягарем. Дівчинка відчувала це і цілими днями намагалася не потрапляти нікому на очі. Явдоха не могла того перенести. Зібралася і пішла з проханням до княгині Євлампієвої, але стару до княгині не допустили. Добре, що впізнала її горнична, що колись-то приїздила з княгинею, Явдошка упросила ту передати, що Марії дуже тяжко живеться, то княгиня на другий день сама приїхала на Василевський острів.

- Чого це ти, голубонько, досі знати не дала про те, що діється у вас вдома? - Строго спитала княгиня Фросю - Я перед покійними Глафірою Арсенівною і Арсенієм Васильовичем у великому боргу. Спробую поклопотати перед великою княгинею щоби пристроїти Марію в Смольний. Гадаю що мені не відмовлять.                                        Так Марія потрапила в Смольний інститут благородних дівиць. І того ж року зіткнулася вона віч-на-віч з Григорієм Распутіним. Прийшла вона до «кокі», так називала вона свою хресну, щоби подякувати княгині за величезну ласку, через яку їй, сироті, було дозволено вчитися серед справжніх титулованих панянок. У бібліотеці на дивані на пів-лежачі сидів якійсь патлатий, подібний на цигана, мужик, а дворецький Федір Михайлович стояв перед ним навколішки і стягував з ніг чоботи. Від ніг того мужика по всій кімнаті розходився жахливий дух. Марія скривилася від того запаху і завмерла в дверях чи від тієї дивної картини, а чи може від колючих, пронизливих очей чудернацького гостя.

- Що, дівка, носа вернеш? - Зареготав дивак. - Між воронами чайка плакати буде! - Глянув на неї так, що у дівчини серце похололо. Вона ойкнула і втекла геть. Пізніше у Федора Михайловича розпитала про того дивного чоловіка та про ті його слова: «Між воронами чайка плакати буде»

- Гришка Распутін то був. Капосний мужик! А ти на ті дивацькі слова не звертай уваги. Смердючий гад!- Сплюнув старий.

- А як же його імператриця приймає, коли він такий смердючий?

- Матінка Олександра Федорівна через материнське своє серце терпить його. Спадкоємець Олексій хворий, а Гришка хоч і паскуда остання, а в лікуванні толк знає.

Не довго провчилась Марія у Смольному. Через пів  року довелося повернутися додому. Костянтин умудрився програти у карти і пекарню, й останній склад. Залишилася хіба невеличка крамниця. Усю прислугу і робітників звільнили. В домі хазяйнувала одна стара Явдошка, а в торгівельній лавці молоденький прикажчик Андрій, що приїхав з глухого села Ярославської губернії. З нижнього поверху мусили перебратися на другий поверх, щоб якось економити хоч на паливі. Порозпродували все, що було можна: і дорогий посуд, і турецькі килими, і піаніно Анастасії, на якому любила грати Марія, і бібліотеку, що придбав для єдиного свого сина Василь Миколайович. Так що мусила Фрося забрати Марію, бо сама ради не давала. Марія тепер повинна була доглядати за дітьми і торгувати у крамниці, коли прикажчик Андрій відправлявся за товаром. Був той Андрій до того вродливий, що заглядали на нього дівки і навіть заміжні жінки. Не встояла і Марія. Боялася глянути в його великі голубі очі. Губилася перед ним і  плуталася від соромливості в розрахунках, а він тільки хитро посміхався над її закоханістю. Дівочої уваги йому не бракувало. А вона трохи не умлівала під його несмішливим поглядом.


Додав: allagrabinska (12.09.2011) | Автор: © Алла Грабинська
 
Розміщено на сторінці: Проза

Поділіться цією новиною у Фейсбуці або роздрукуйте:

Переглянули твір - 2120 чол.
 
  
  у Вас # закладок

Автору за твір:

 

Ключові (?): спогади, Доля, життя, родина

Автор чекає на Вашу оцінку та коментар
Всього коментарів: 12
avatar
1 kiv-als • 13:29, 12.09.2011 [Лінк на твір]
Пані Алло.Дуже цікаво.Шкода головних героїв,але сюжет правдивий.Мої Вам hands hands hands
avatar
Ярославе, мені надзвичайно приємно бачити Ваші відгуки!!!
avatar
3 kiv-als • 13:54, 12.09.2011 [Лінк на твір]
Все для Вас ,що б Ви тільки сміялися. hands hands hands
avatar
Ну, тоді я неймовірно тішуся!!! :)
avatar
5 kiv-als • 15:44, 12.09.2011 [Лінк на твір]
То є добре,то є файно up
avatar
...Голосуймо одностайно!!! tongue
avatar
7 Asedo1949 • 18:00, 12.09.2011 [Лінк на твір]
Захоплююча робота. Згораю від цікавості, а що ж дальше буде? Чекаю з нетерпінням! hands hands hands hands hands
avatar
Ктеринко, дякую дуже!!!
avatar
Я також дуже зацікавлена вашим твором,ледь не пропустила 5 розділу,а це для
мене хвилини насолоди,дякую ,пані Алло, hands hands hands hands hands
avatar
Галино, мені надзвичайно приємна ваша увага!!!
avatar
11 jakov-buga • 20:59, 12.09.2011 [Лінк на твір]
Читаю,пані Алло і так приємно робиться на душі,від того ,що є ще таланти на нашій Україні.Здорово! up
avatar
Якове, ну, Ви вже мене геть примусили червоніти...а таки приємно... shy


Додати коментар:

Для незареєстрованих користувачів є можливість додавати коментарі до основних, що є на сайті. Для активації форми увійдіть, натиснувши на позначку відповідної соцмережі
ComForm">
avatar


ОСТАННІ 5 КОМЕНТАРІВ до ПОЕЗІЇ та ПРОЗИ і до новин

(50 коментарів Ви можете переглянути на сторінці "НАШ ТОП ++")
ruhlyvy: Кожне слово в словах пана Бутусова - гірке, але повністю правдиве!

leskiv: Єдине, що залишилось в українців зараз, це - віра в Господа. Наші "друзі" знову вже вкотре зрадили нас.

leskiv: Оптимістичний, життєстверджуючий вірш. respect



     


Форма входуу
ОНЛАЙН - РОЗМОВНИК    
    (міні-чат)

    АВТОР-АДМІН САЙТУ: Facebook,
    Instagram,
    Viber: 0680839579
    E-mail: vagonta@gmail.com


НАЙПОШИРЕНІШІ
КЛЮЧОВІ СЛОВА
Copyright MyCorp © 2006 Хостинг від uCoz