[Про пізнання Правди, рецей, богів і волі Бога давніми]
Скептисизм розкрив дві жахливих хвороби, що вразили людство: тривогу і догматизм.
Платон, цілком по-декадентськи, молодим носив сережку.
Метод кругового міркування є формою, коли сам довід, що має встановити причину запитування, вимагає підтвердження, що витікає з самої причини; у такому разі, будучи неспроможніми нічого припустити, щоб встановити іншу причину, ми усуваємо обидві".
Скептик, будучи коханцем свого типу, бажає лікувати мовленням, як тільки він на це здатен, - самолюбство і поривчастість догматистів.
Мудра людина- завжди адекватна сама собі.
Ті, хто сам твердить, що він висловлює судження про правду, повинен володіти критерієм правди. Цей критерій, тоді, є або без одобрення судді або він уже одобрений. Але, якщо він без одобрення, то яким чином він тоді заслуговує на довір'я? Бо ж нічому у дискусії не можна довіряти без судження. І, якщо він був одобрений, то те, що його одобрює, у свою чергу, або було одобрено або не було одобрене, і так- до безкінечности. https://quotefancy.com/sextus-empiricus-quotes
Ймовірно, що ті, хто шукає чогось, щоб то не було, або знайде його, продовжуючи пошук, заперечить, що його можна знайти і признається, що воно - поза досяжним, або продовжить його шукати. Дехто сказав відповідно щодо речей, які шукають у філософії, що вони знайшли правду, тоді як інші проголосили, що її не можливо віднайти, а ще інші продовжують її шукати. Ті, хто думає, що вони знайшли її, це- ті, кого особливо називають Доґматиками, як, наприклад, Школи Арістотеля і Епікура, Стоїки і деякі інші. Ті, хто проголосив неможливість її віднайти, є Клітомахами, Карнеїдами, з їхніми відповідними послідовниками і іншими Академіками. Ті, хто далі її шукає, є Скептиками. Отож, виявляється, цілком закономірно зробити висновки, що трьома основними типами філософії є Догматична, Академічна і Скептична.
Якби боги забезпечували усе, тоді б не було нічого поганого чи злого. Отож, не кажіть, що боги усе забезпечують. Але, якщо вони забезпечують деякі речі, чому вони забезпечують ці реч, а не ті інші? Або вони і хочуть, і можуть забезпечувати все, або вони хочуть, але не можуть, або вони можуть, але не хочуть, або вони ні не хочуть, ні не можуть. Якби вони і хотіли, і могли, то тоді вони б усе забезпечували; але вони не все забезпечують через причину, яку я щойно вказав; отож, це не той випадок, коли вони і хочуть, і можуть усе забезпечити. Якщо вони хочуть, але не можуть, то вони слабкіші, ніж справа, яку через її природу, вони не можуть забезпечити тих речей, яких вони не забезпечують; але це протирічить концепції Бога, що бог міг би бути слабшим, ніж що-будь. Якщо вони можуть усе забезпечити, але не хочуть, про них думатимуть як про злих. Якщо вони ні не хочуть, ні не можуть, то вони - і злі, і слабкі- і, тільки, нечестивий міг би таке сказати про богів.
Отож, боги не забезпечують речі у всесвіті. Але, якщо вони ні в чому не мають бережливості і не відіграють ніякої функції, і не мають ніякого впливу, ми не змогли б сказати, як сприймається те, що боги є, бо це, само по собі, ані явне, ані не сприймається через ніякі ефекти. Також і через цю причину, немає сприймання, що боги існують.
Більш того, те, що сказане про богів Евридіпом, є також і думкою пересічних людей. Бо речення -
хто із смертних, грішачи день у день,
гадає, що боги сліпі щодо його ганебних вчинків,
думає злі думки і, думаючи так, його піймають,
коли Справедливість, на щастя, є на відпочинку-
збігається із реченням, що, часто цитyють:
"млини Бога мелють повільно,
але вони мелють надзвичайно мало"-
бо ж різниця- тільки у розмірі.
("Проти Професо`рів", Плутарх "Про Повільність Божественної Помсти". https://en.wikiquote.org/wiki/Sextus_Empiricus
Поділіться цією новиною у Фейсбуці або роздрукуйте:
Переглянули твір - 2301 чол.
у Вас # закладок
Автору за твір:
Автор чекає на Вашу оцінку та коментар
Всього коментарів: 0
Додати коментар:
Для незареєстрованих користувачів є можливість додавати коментарі до основних, що є на сайті. Для активації форми увійдіть, натиснувши на позначку відповідної соцмережі
ОСТАННІ 5 КОМЕНТАРІВ до
ПОЕЗІЇ та ПРОЗИ і до новин
(50 коментарів Ви можете переглянути на
сторінці
"НАШ
ТОП ++")