Дуже Вам дякую за коментар! Вірш побудований трискладовою стопою- анапестом, а він виглядає так: ЕЕ-, тобто два склади ненаголошені, один - наголошений Подай Щастя, мій Боже, КраЇні, Збери Сили, моЯ роботЯща! В такому ритмі читається ввесь вірш.
Істинна правда про нинішній пропагандистський світ з вірою в рідну змлю й державу. Гарно й образно. Але в словах "збери" й "подай" на початку рядка дійсно гуляють наголоси. Та й фразу "завжди вміла заціпити зуби" варто перебудувати, як "завжди вміла ти зціпити зуби", бо слова "заціпити" і "зціпити" мають дещо різні функціональні значення.
Про слова "збери" і "подай" я пояснила в попередньому коментарі, але мені цікаво, чому не сформувався ритм уже з першого катрена, може, я справді чогось не розумію.Ну, а тепер щодо заціпити і зціпити.Знаєте, що мені подобається?.., що ось такі зауваження заставляють працювати, ритися в словниках і тим самим збагачувати свій досвід.Так от, в словниках, що одне слово, що інше має одне і те ж пояснення - Щільно стулити(зуби, уста,т.ін., але совосполучення - зціпивши зуби, до теми вірша підходить краще, тому я змінила цей рядок. Дуже Вам дякую за пораду і коментар!
Щодо слова "заціпити" ("зціпити"), цілком згодна з пані Катериною. А щодо формування ритму, тут, очевидно, що слова "ти, та, між, і, бо" є, зазвичай, ненаголошеними. А смислові слова, як от: дієслова, іменники, прикметники та ін. таки вимагають правильного наголосу в строчці : "ЗберИ сИли,.","подАй щАстя ..."Отже читач, який не замислюється над технікою віршування, прочитає ці слова саме в такому ритмі. Це моя особиста думка.
Я Вам дуже вдячна за Вашу думку. Мене це питання теж тривожить, то хотілося б, щоб роз'яснив хтось компетентний в цьому. Я можу тільки подати приклад анапеста з літератури, і то на російській мові. У анАпеста нрАв непростОй: И упрЯмым он слЫшен порОй нам, ВыделЯя незрИмой чертОй Звуки в чЕредовАнии стрОйном.
Так, пані Катерино. Хотілося б почути думку фахівців з цього питання. І, взагалі, непогано було б, якби на сайті з"являлися фахівці-критики. Приклад анапеста укр. мовою: "Об/ри/вА/ють/ся/ звІль/на/ всі/пУ/та, Що/зв"я/зА/ли/ нас/ дАв/нім/ жи/ттЯм.(І. Франко). (див. Укр. література онлайн) Між іншим: рос. мовою - анАпест, укр. мовою - анапЕст.
Ви цілком правильно навели приклад анапеста у І. Франка. Ще дуже часто він зустрічається у Лесі Українки. Трискладова стопа. наголос на третьому. Але до вашого твору цей розмір фактично не має відношення. 2 рядки тільки. Щодо наголосів, то тут є трохи різнобій. Згідно класичних канонів силаботоніки має бути чіткий ритм , регульований наголосами на парних: 2-й, 4-ий, 6-ий. , або непарних складах: 1-ий, 3-ій, 5 -ий, 7- -й.(хорей, ямб). Між рядками пожовклих вістей , Не приносиш нікому образ - це анапест.Всього найкращого!
Перепрошую, пане Лірику(вибачте, не знаю вашого імені), чому Ви вважаєте, що у вірші пані Катерини анапест зустрічається тільки в двох рядках? Я нарахувала в ньому, як мінімум шість рядків, починаючи з "Україно моя, для життя...і т.д. Поясніть детальніше, якщо, звісно, пані Катерина не заперечуватиме.
Як мені колись пояснювали, що у трискладових формах варто виділяти смислові словесні наголоси і нехтувати одинокими в кожному слові. Саме тому читається: Збери сИли, подай щАстя.... А не зберИ сили... тобто наголошується на змісті, на іменниках, на результаті, а не діі в цьому випадку... Але я думаю, що в трискладових формах потрібно уникати таких двоскладових слів, сполучників та займенників, де виникають суперечливі наголоси, вірш має бути цілісним.. Між рядкАми пожОвклих вістЕй Не принОсиш нікОму обрАз Не забУдеш безглУздих речЕй Я любИв і люблЮ повсякчАс Ті світАнки, словА та вустА Те твоЄ невимОвне "люблЮ" НезабАром розлУка прийшлА Та й забрАла усЕ чим живУ...
Дуже дякую, друзі, за обговорення. Я не заперечую, хай обговорення буде цілісним, бо з кожного по ниточці - бідному сорочка. Дуже дякую за анАпест і анапЕст, для мене- відкриття, та й поради п.Украна теж корисні.
Додати коментар:
Для незареєстрованих користувачів є можливість додавати коментарі до основних, що є на сайті. Для активації форми увійдіть, натиснувши на позначку відповідної соцмережі
ОСТАННІ 5 КОМЕНТАРІВ до
ПОЕЗІЇ та ПРОЗИ і до новин
(50 коментарів Ви можете переглянути на
сторінці
"НАШ
ТОП ++")